20% от българите биха приели ДПС като част от управленска формула, която да осигурява стабилност и да се противопоставя на потенциална намеса на Турция.
29% биха приели това само при определени условия, 48% обаче не биха приели ДПС при никакви условия - това показва експресен телефонен сондаж на „Галъп интернешънъл“, проведен между 14 и 15 март сред 802 души в цялата страна.
Този експериментален въпрос показва, че обществото ни е разделено наполовина по отношение на ДПС – половината биха го приели (със или без условности), а другата – не. Съотношението обаче вероятно ще се промени след изявлението на Ахмед Доган, с което той на практика прави заявка срещу намеса от страна Турция и вероятно за включване на ДПС в обща политическа формула, коментират социолозите.
Изследването е проучило и обществената приемливост както на ДПС, така и на ДОСТ. Обществената интуиция засега нарежда ДОСТ като по-близка до Турция формация, в сравнение с ДПС. И върху двете стои подозрението, че не работят за интересите на България, но при ДОСТ това е по-изразено.
А при директен въпрос кой е по-близко до Турция, 65% казват ДОСТ, а 22% - ДПС.
Същият индикатор е повторен и спрямо партията на Веселин Марешки - "Воля", а също и спрямо Обединените патриоти. Те разбираемо се ползват с най-висок кредит на доверие, като участник в бъдещо управление. Общо 63% биха ги приели в управленска формула – с или без условия. 58% пък биха приели формацията на Марешки, отбелязват от "Галъп".
Усещането за изравняване на силите между двете основни партии личи и в масовата оценка за техните кампании. 31% смятат, че ГЕРБ се справя по-добре в кампанията, 30% - БСП, показват още данните.
Обединените патриоти са избрани в 16% от случаите. Очевидно е, че създалата се ситуация е патова. В идните дни обаче избирателят има възможност да наклони везните в едната или в друга посока.
Постепенно напрежението в кампанията се увеличава, но вече не толкова по оста БСП-ГЕРБ, а по въпроса за междудържавните отношения на България и Турция. Този фактор може да промени изцяло политическия процес в страната в идните дни, а и трайно след това.
Изследването е възложено, проведено и финансирано от „Галъп интернешънъл“. 1% от извадката отговаря на около 55 000 души. Максималното стандартно статистическо отклонение при 50-процентните дялове е ±3,5%. Подобни сондажи могат да послужат за хипотези.