„БСП иска нов модел на развитие, нова визия за България. Ние искаме алтернатива на прехода и системата. По друг път да върви България след приемането на „Визия за България”. Това каза пред БНР, цитиран от epicenter.bg заместик-председателят на ПГ на „БСП за България” Георги Свиленски.
Според него, ако този документ се приеме, ще намалее и корупцията в страната. „Този проект го предлагаме за дискусия. Всеки един българин, независимо дали подкрепя, или не БСП, да прочете нашата визия. И когато този документ се обсъди след няколко месеца - да говорим вече за реални политики, предложени в една управленска програма”, каза той. Свиленски посочи, че преди избори всяка партия предлага политики и алтернативи и често забравя после за тях.
Той напомни, че в страната има редица проблеми. Например - в регионално отношение има западнали и развити региони, а в образованието се развиват кадри, от които бизнесът няма нужда. На забележка на водещия, че БСП ще бъде упрекната, че предлага завръщането на държавата в икономиката, а хората няма да приемат това, зам.-председателят на лявата парламентарна група обясни: „България няма да е първата, която да се върне към повече държава в икономиката. Това се случи и в Америка. Когато говорим за частните икономически интереси, стигаме до ситуацията в момента. Прекалено много бедни хора и прекалено малко богати, които управляват твърде много средства. За обикновените българи няма добър достъп до образование, здравеопазване.”
Народният представител от ПГ на „БСП за България” даде примери, че именно държавата може да каже в кои региони - каква икономическа насоченост може да бъде реализирана, а също и насочеността на профилирането на образованието в различните части на страната. Той бе попитан- дали в документа „Визия за България” се предвижда държавна намеса и в енергетиката, защото това е структуроопределящ отрасъл на всяка една страна, а Свиленски обясни, че подобна политика е предвидена в документа, като дейностите, които са в забранителния списък за приватизация, а те в голяма степен са в енергийния сектор, да не бъдат отдавани дори и на концесия: „Защото в новия закон за концесиите, срокът за отдаването им е над 50 години”, аргументира тезата си Георги Свиленски, и добави, че „това на практика е скрита продажба”.
Народният представител обясни, че именно с новия нормативен акт, ще бъде „подарено” летище-София.„Управляващите не подкрепиха предложението ни за спирането на концесията му. В това летище държавата е инвестирала пари. Оттук насетне то ще носи само печалба. И ние тази печалба ще я извадим от държавния бюджет, ще я дадем на концесионер, който ще ни дава по-малка част от нея”, обясни ситуацията с концесията на летището Георги Свиленски.
Той припомни, че е давал пример пред народните представители, че ако 35 години се управлява летището, без нито лев инвестиция, в хазната ще влязат 2,36 млрд лв., а отдаването му на концесия ще се намали прихода на 2,16 млрд лв., т.е. със 160 млн. лв. Депутатът добави още, че в тази загуба не се калкулирало това, че тепърва ще се увеличава пътникопотокът на столичното летище. „Чухме тезата, че държавата е лош стопанин, но сега държавата е правителството. Ако е лош стопанин, да си отива това правителство. Има и добри стопани.”, заключи Георги Свиленски.