ГЕРБ е стабилна. Лидерът Бойко Борисов има пълното одобрение в своята партия. Това каза политологът проф. Тодор Галунов в интервю за агенция "Фокус". Той коментира обаче, че по всички прогнози евентуален политически проект на Слави Трифонов е единственият формат, който може да застраши сериозно парламентарното статукво.
По думите му авторитетът на премиера в партията изглежда непоклатим. „За да има преждевременна криза в рамките на кабинета, трябва да има някаква криза в самата партия. Към момента няма идея за нов лидер на ГЕРБ. Още повече, ние виждаме, че във вътрешнопартийните форми на тази партия премиерът има пълно одобрение и неговата политика се одобрява почти на 100%, което е почти безпрецедентно в новата политическа партия“, допълни проф. Галунов.
Според него към момента няма друга политическа сила, която би могла да измести ГЕРБ от управлението. „Не се вижда сериозна извънпарламентарна политическа сила, която със сигурност да влезе в новия парламент, т.е. няма извънпарламентарен натиск. Това може би до голям степен също крепи кабинета, тъй като нито има сериозен извънпарламентарен натиск, нито някакви сериозни протести в страната. Получава се привидният парадокс, че сме недоволни от ситуацията. Всички казват, че има проблеми в страната. Дори и управляващите казват, че има достатъчно проблеми за решаване, но никой няма сметка от тези предсрочни избори“, допълни проф. Галунов.
Той уточни, че друг фактор, който допълнително спомага за това кабинетът да остане, е не само, че старите партии, които са извън парламента, не са в състояние да прескочат бариерата все още, но и че няма някаква радикално нова политическа формация. „Ние на няколко пъти виждаме, че Слави Трифонов сякаш започва да прави формация и сякаш прекъсва с тези свои опити. По всички прогнози това е единственият формат, който може да застраши сериозно парламентарното статукво, тъй като при всеки друг вот най-много ГЕРБ и БСП да понамалят малко своите резултати. Евентуално формат от старата десница може да се появи или партия „Воля“ да напусне българския парламент, но нещо радикално все още няма да се получи. Алтернатива сякаш може да се даде, но тя е в процес на узряване“, посочи политологът.
„Както и да погледнем, в 21-ви век няма абсолютно суверенни държави. България също не е напълно суверенна държава, но няма явен външен натиск за събаряне на кабинет. Още повече, че по време на европредседателството България не направи някакви сериозни политически грешки, въпреки че се беше захванала с един доста парлив проблем – проблемът за т. нар. Западни Балкани и неговата бъдеще интеграция“, допълни още проф. Галунов.