Купони за обяд в средищното училище "Н. Вапцаров" в гр. Айтос предизвикаха скандал за дискриминация на децата. Родители на ученици от града се оплакаха, че новата директорка Ирина Вътева е увеличила двойно цената на обяда им, а обедното хранене за децата от селата е станало безплатно. От РУО-Бургас не видяха нищо нередно, тъй като смятат, че пътуващите деца трябва да получават безплатен обяд.
Просветният министър Красимир Вълчев обаче бе категоричен пред в. "Сега", че не бива да има разделение между пътуващите деца и останалите.
За казуса съобщи Нова телевизия. До миналата седмица всички ученици, които се хранят в училищния стол, плащали по 1 лв. От началото на тази седмица обаче цената била увеличена на 2.04 лв. за децата с адресна регистрация в Айтос, а за съучениците им от съседните села обядът станал безплатен. „Хората, които са тук, от града, горе-долу са със същите заплати, които получават и другите", възмути се майка на ученик в школото.
От РУО-Бургас смятат, че в случая няма дискриминация. Оттам обясниха, че училището е средищно, т.е. приема деца от съседни села, в които няма учебни заведения. "Пътуващите деца са от сутринта до 17:30 в училището, те няма как да се върнат вкъщи за обяд, докато децата от Айтос винаги могат да прескочат до дома. Затова за първите обядът трябва да е безплатен и осигурен от училището", коментира шефът на РУО-Бургас Виолета Илиева.
Това не е първият проблем с храненето в училището. Бившият директор Димо Парушев е използвал парите за хранене на пътуващите ученици за поевтиняване на храненето на останалите, които не пътуват, което не е редно и целесъобразно, каза Илиева. Срещу него по други нарушения е започнало дисциплинарно производство, след което той е депозирал заявление за напускане. "Наша проверка по сигнал на родители показа, че Парушев всяка сутрин е събирал по 1 лев за обяд директно от децата и родителите им чрез учителите, и то без касова бележка, което е абсолютно недопустимо", разказа Виолета Илиева.
Самият Парушев пък се защити пред Нова телевизия, че досегашният начин на хранене не противоречи на училищния закон, тъй като нито в него, нито в прилежащите му наредби има текст, който да регламентира безплатен обяд за учениците.
Според училищния закон за пътуващите деца "се осигурява" целодневна организация, както и обедно хранене. Не е посочена обаче никаква стойност на въпросното хранене и няма текст, който да казва, че това хранене трябва да е безплатно. Училищата избират фирма, която да доставя храната, чрез обществена поръчка, като често избират най-ниската оферта. Проверка на "Сега" в минали обществени поръчки за столово хранене показва, че и в други общини за средищните училища е осигурявана безплатна храна на пътуващите деца, т.е. практиката не е нова.
Просветният министър Красимир Вълчев коментира пред "Сега", че пътуващите деца от средищните училища получават същата сума за целодневна организация и обедно хранене - 629 лв., както и останалите, с единствената разлика, че за тях има средства за безплатен транспорт. "Децата не бива да се делят на пътуващи и непътуващи. Държавата не осигурява напълно безплатен обяд, средствата за целодневна организация могат да се ползват за поевтиняване на обяда", заяви той.
ОБЕЩАНИЕ
Новата директорка Ирина Вътева коментира пред Нова тв, че в момента се прави разчет на бюджета и ако наличните средства позволят - може да се помисли за поевтиняване на храната на децата с адресна регистрация Айтос. Обядът за учениците от съседните села обаче задължително ще остане безплатен.