В ловешкото село Радювене, където беше открито мляко с високо съдържание на афлатоксин, предизвикващ рак на черния дроб, е създадена организация всички количества млечни продукти, произведени за домашна употреба, да бъдат иззети и унищожени. Повечето говеда са прибрани в кравефермите, където под контрола на ветеринари издоеното мляко се унищожава. Собствениците на останалите животни трябва на добра воля да предадат продукцията си. В бидона, поставен за целта в центъра на селото, до обяд обаче бяха излети едва 47-48 литра.
Вече стана ясно, че от млякото, събрано от селото от средата на септември до момента, са произведени близо 1000 кг заразено сирене в мандра в село Горан. Жителите на Радювене бяха уведомени още снощи за опасността, която крие афлатоксина, но явно не искат да се лишат от продукцията си.
Въпреки че собствениците на животни бяха предупредени на общоселско събрание да не ги изкарват на паша, имаше и такива, които не спазиха забраната. Една крава бе открита да пасе в царевичака, който се смята за източник на вредоносната гъбичка. От областната дирекция на Агенцията по безопасност на храните признават, че техните специалисти не могат да достигнат до всеки дребен собственик и да изследват млечните продукти. Според тях, производителят е длъжен да гарантира за безопасността на суровините, които влага.
Мандрите у нас по принцип не разполагат с възможности за откриване на подобен тип токсини. Това е задължение на Агенцията по храните, която трябва да взема проби от млякото, уточнява БНТ. Именно по този начин специалистите са открили опасното сирене, произведено в мандрата в село Горан. Собственикът Владимир Матев обясни пред камерата: „При 0,05 граница на афлатоксин нашите проби излязоха 0,06. Цялата партида, която е около тон, под контрола на ДВСК беше изсипана в специални пликове и предадена на екарисажа в Шумен, където е унищожена. Имаме съставени протоколи“.
Днес мандрата в селото не работи, докато Матев чака вносно мляко от Чехия и Румъния, както и от Видин и Монтана.
Забранителният режим, по време на който животните не трябва да излизат на паша, ще продължи десетина дни. През този период те ще изхвърлят натрупаните опасни вещества. Седмицата ще бъде достатъчна за зърнопроизводителите да изорат царевичните ниви и да заровят дълбоко заразения фураж. От сутринта в селото са представители на всички власти начело с кмета на Ловеч Минчо Казанджиев, председателката на местния парламент Корнелия Маринова и човек от областната управа.