Спиране на продажбата на общински жилища в София без търг и конкурс на наемателите им. Това ще приемем напролет, след като минат обществените консултации по новата наредба, която касае този проблем.
Това коментира в профила си във "Фейсбук" Владислав Панев, съпредседател на "Зелено движение".
Документът беше подготвен с участието на хора от всички групи в общинския съвет, аз като представител на "Демократична България" и "Зелено движение", което показва, че консенсус понякога се намира.
Винаги сделките с публична собственост без състезателна процедура са ми бодели очите. Издават мирис на схема, на корупция, на далавера. И досега не познавам нито един човек, който да живее в общинско жилище. Те уж са за социално слаби, но е обществена тайна, че голяма част от тях се отдават с връзки.
Далаверата е, че след 5 години под наем имаш право да купиш жилището на преференциална цена. Само че с какви пари, ако наистина си социално слаб? Ако извадиш кеш, значи не си такъв. Ако теглиш ипотека, значи си убедил банката, че ще можеш да си плащаш.
И двата случая пораждат съмнения.
Така жилищния фонд е намалял до около 8000 апартамента сега. Това ще пресечем веднъж завинаги.
Убедих колегите от другите групи да приемем два важни според мен текста. Наемател на общинско жилище да има максимум един автомобил на семейство. Предложението ми беше даже за нула, но изглеждаше прекалено дръзко.
В крайна сметка, ако ползваш привилегия е добре да даваш приноса си за по-чист въздух и по-малко задръствания.
Другият текст е, че ще могат да се продават и жилища, които никой не е пожелал да наеме поне 10 години. И то след публичен търг, като парите отиват за ремонт на други общински апартаменти.
Общината притежава много съборетини (като тази на снимката), които се рушат всяка година.
Вместо това могат да намерят нов собственик, който да ги ремонтира, да ги ползва, да плаща данъци.