Относно несигурността на машинното гласуване. Мнозина смятат, че няма възможност за манипулация на машините, защото се заблуждават (или са ги подвели), че понеже машините издават индивидуални разписки за гласуването на всеки избирател, то после тези разписки се броят и сверяват с резултатите от машинния протокол.
За това предупреждава във "Фейсбук" Борислав Цеков.
Това е абсолютно невярно! Индивидуалните разписки НЕ се броят.
Резултатите от машинния вот се определят единствено и само въз основа на обобщения протокол, разпечатан от машината след края на изборния ден. Повтарям и потретвам - индивидуалните разписки, които се събират в отделна кутия (не в избирателната урна с хартиените бюлетини) - НЕ СЕ БРОЯТ.
Справка - Изборния кодекс и Методическите указания на ЦИК. В края на изборния ден се преброяват само хартиените бюлетини, а данните от машинното гласуване се нанасят в Приложение 2 на секционния протокол, както са посочени в обобщената разпечатка от машината.
Няма никакви организационни, технически, правни и административни гаранции срещу манипулиране на машината от техническите лица, които я поддържат в съответната секция или район. Разчита се на "честна дума".
Никакъв проблем не съставлява
техническото лице да "бучне една флашка" с малуеър в машината - нито някой го контролира,
нито някой в секционната комисия ще разбере какво се случва. Как ще стане манипулацията ли? Примерно, с такъв малуеър, който всеки тийнейджър-програмист може да изработи, при гласуване машината ще издава вярна индивидуална разписка. Избирателят ще я погледне, ще се успокои, че гласът му е вярно отчетен. В следващата секунда обаче, вътре софтуерът на машината ще промени вота без да дава никакви външни индикации за това - не за партия "А", а за партия "Б".
Може да се програмира, примерно, да променя вота на всеки трети гласувал или каквото поискат. За изборен резултат ще се зачитат само данните от обобщената финална разпечатка. Индивидуалните разписки могат да се броят само ако машината даде дефект и не може да разпечата окончателния протокол, а хипотетично и при съдебно обжалване, ако съдът разреши.
Знаем обаче, че по правило у нас съдът не позволява повторно преброяване, след като изборите са приключили. Изключенията в тази съдебна практика са много редки. А и стигне ли се до обжалване след изборите - я камилата, я камиларят, както се казва.
В това е скрит "ключа от бараката".
Широко отворена врата за манипулации, ако има недобросъвестни хора. Никакви гаранции. Хартиените бюлетини се броят от членовете на секционната комисия пред очите на всички партийни представители, застъпници и наблюдатели в секцията.
При машинния вот няма такова броене, няма такъв контрол и прозрачност - каквото "изплюе" машината в обобщения протокол. На юнашко доверие. Машинното гласуване е много по-несигурно откъм потенциални манипулации. Неслучайно никъде в Европа не го прилагат.
А в Америка, където се гласува машинно има десетки доклади на неправителствени организации, сочещи многобройни случаи на манипулация на машините при всички избори.
Ако искате да имате по-висока степен на сигурност, че гласът ви ще бъде преброен и отчетен правилно - гласувайте с хартиена бюлетина.
Машинното е "черна кутия", в която може да пуснеш едно, а да излезе съвсем друго и по действащите правила даже няма да се разбере, че вотът е подменен.