На 4 юли ще се проведе обществено допитване в 4 села край Обзор, предаде БНР.
Местните жители ще отговарят на въпроса “Подкрепяте ли предложението селата Баня, Емона, Паницово и Козница да останат в пределите на община Несебър“.
Инициативата е в отговор на проведения на 28-и февруари местен референдум, на който 73 на 100 от жителите на Обзор и още 6 села гласуваха за отделянето им от морската община. Предстоящото обществено допитване придоби популярност като контрареферендум. В него право на глас имат 226 местни жители.
След провеждането на референдума на 28-и февруари за отделянето на Обзор и още 6 села в самостоятелна община се стигна и до инициирането на контрареферендум. Само този факт е достатъчно красноречив за сложните взаимоотношения, сблъсъците и противопоставянето, което роди от инициативата.
Два комитета отново са регистрирани в община Несебър. Първият е инициативният комитет за провеждането на контрареферендума, а вторият е срещу идеята и инициативата. По случая има и внесени и две жалби във Върховния административен съд.
Едната е на областния управител на Бургас Мария Нейкова, която определя контрареферендума като незаконосъобразен с мотив, че не може да се гласува за оставането на 4-те села в границата на община Несебър при положение, че към момента те не са отделени от нея.
Другата жалба е срещу действията на съда, че не се е произнесъл бързо и своевременно относно законността на контрареферендума.
Междувременно Върховният административен съд върна делото по жалбата срещу контрареферендум в община Обзор. Жалбата е от областния управител на Бургас Мария Нейкова, която е против четирите села да проведат ново допитване с цел да останат в община Несебър.
Според върховните магистрати обстоятелството, че жалбата е внесена преди решението на Общинския съвет в Несебър и е постъпила в областната администрация, не е основание тя да не бъде разгледана.
В жалбата си Нейкова посочва, че провеждането на контрарефендум е незаконно, защото до момента те не са отделени от община Несебър.