Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков е подал оставка, съобщиха от правителствената пресслужба.
Премиерът Бойко Борисов ще предложи на народните представители в парламента да гласуват персонални и структурни промени в състава на българското правителство. Това съобщиха от правителствената информационна служба.
Предложенията на министър-председателя предвиждат Симеон Дянков да бъде освободен като заместник министър-председател и министър на финансите, министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова да бъде избрана за вицепремиер, а Томислав Дончев да бъде избран за министър на финансите и управление на средствата от ЕС.
По повод подадената оставка, вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков заяви, цитиран от пресцентъра на министерството: „Благодаря на премиера Борисов и колегите в Министерския съвет за многото часове съвместна работа и постигнатите успехи. Най-вече благодаря на експертите в Министерството на финансите, с помощта на които България си върна финансовото здраве. Ще продължавам да помагам с каквото мога и в бъдеще.“ |
Финансист №1, който от по-миналата седмица е в САЩ, вбесил премиера Бойко Борисов заради категоричното си решение да забави плащанията на селскостопанските производители до март-април.
Преди да обявят официално от Министерски съвет за рокадите потърсихме за коментар политическия съветник на Симеон Дянков, Бетина Жотева, която се оказа, че е в болнични и не знаела за случващото се.
Кой е Симеон Дянков
Дата на раждане: 13 юли 1970
Семеен, с две деца.
Образование:
Езикова гимназия, гр. Ловеч
Магистър и доктор по международни търговски и финансови отношения в Мичиганския университет.
Професионален опит:
От 1995г. работи за Световната банка като Главен икономист по финанси и частно дело. Работи по страните, най-застрашени от кризата в световен мащаб. Участва в различни програми на банката по приватизация, корпоративно управление, регионални реформи в Северна Африка, Източна Азия и други райони на света. Водещ автор на годишния обзор на Световната банка - World Development Report 2002. Автор на повече от 70 специализирани статии в най-авторитетните икономически издания в света - Quarterly Journal of Economics, American Economic Review, Journal of Finance, Journal of Financial Economics, Journal of Public Economics. Създател на годишния доклад "Doing Business Report", най-продаваното издание на Световната Банка в над 100 000 копия. Един от 100-те най-цитирани икономисти в света. Директор на научен център в Харвард.
Оставките в кабинета на ГЕРБ
Над дузина оставки белязаха досега мандата на кабинета „Борисов” и то за по-малко от четири години.
Само в здравното министерство начело министерският пост поемаха общо четирима. Преди четири години там поста зае Божидар Нанев, който беше уволнен и сменен от Анна - Мария Борисова. Тя също не се задържа дълго и след интрига на Дянков и на нейно място дойде Стефан Константинов. По-малко от година и Константинов бе отстранен и постът му зае Десислава Атанасова.
От Министерския съвет си отиде и икономическия министър Трайчо Трайков - на негово място седна заместникът му Делян Добрев. Първият сменен министър беше Румяна Желева, най-неуспешният кандидат за еврокомисар. След като се кандидатира за еврокомисар, на нейно място дойде министърът на отбраната към момента - Николай Младенов, който беше сменен от Аню Ангелов след провала на Желева.
В транспортното министерство поста на министър трябваше да напусне Александър Цветков, който бе заменен от Ивайло Московски.
В навечерието на президентския вот скамейката с кадри на ГЕРБ се поизпразни и когато Росен Плевнелиев и Маргарита Попова бяха избрани за държавен главаи вицепрезидент.
На техните места като регионален и правосъден министър застанаха Лиляна Павлова и Диана Ковачева.
Йорданка Фандъкова беше командирована от поста министър на образованието за кмет на София. На нейното място седна Сергей Игнатов, който беше сменен от председателя на БАН Стефан Воденичаров, който оглавяваше инициативния комитет за референдума за АЕЦ „Белене“.