Пътната карта за развитие на газопреносната мрежа между България и “Газпром” беше подписаната през 2017 година. Тогавашният министър на енергетиката Теменужка Петкова от едната страна на масата, а до нея - шефът на “Газпром” Алексей Милер, подписаха въпросния документ. Последва строежът на газопровода “Турски поток”, чиято стойност беше над 2,5 милиарда лева без ДДС. Поела ли е българската държави други ангажименти - не знаем. Пътната карта е изгубена.
Че документът липсва разбрахме с идването на първото служебно правителство на президента Радев. От второто служебно правителство на президента Радев разбрахме, че опитите за откриването му не са се увенчали с успех. Документът обаче се споменавал два пъти в различни официални кореспонденции - тоест признава се, че съществува. Разбрахме още, че след като пътната карта е неоткриваема, българската държава няма да поиска нейно копие от руска страна. Въпросното действие би предизвикало “репутационни щети” за България, посочи тогава служебният министър на енергетиката Андрей Живков.
Евродепутатът Радан Кънев, заедно с народния представител Мартин Димитров и адв. Петър Славов, имаха опит документът да бъде открит през Европейската комисия. В средата на 2021 година те се oбърнaхa към eврoпeйcкия кoмиcaр пo eнeргeтикa Кaдри Cимcoн c мoлбaтa EК дa cъдeйcтвa зa oткривaнeтo нa кoпиe oт Пътнaтa кaртa зa рaзвитиeтo нa гaзoпрeнocнaтa мрeжa нa тeритoриятa нa Бългaрия. Мартин Димитров пък зададе серия от въпроси по реда да парламентарния контрол, проведе се и дискусия в Комисията по енергетика и климат.
В първите дни на новото редовно правителство от ФАКТИ изпратихме запитване до Министерството на енергетиката има ли развитие и открит ли е документът. Днес отговорът от ведомството на министър Александър Николов дойде.
"В Министерството на енергетиката е извършена проверка на наличната база данни в архива и в системата за регистриране на документите, в резултат на което Пътната карта не е открита. Подобни проверки са разпоредени и извършени в „Булгартрансгаз“ ЕАД и „Български енергиен холдинг“ ЕАД, като документът не е наличен и в архивите на посочените дружества", посочват от пресцентъра на Mинистерството на енергетиката в отговор на въпросите на медията ни.
"Във връзка с проведено през м. август 2021 г. редовно заседание на Комисията по енергетика и климат към 46-ото Народно събрание, на което от народните представители, членове на комисията, е обсъдено да бъде изискано копие на документа от „Газпром“ чрез „Булгартрансгаз“ ЕАД. След разпореждане на министъра на енергетиката от страна на газопреносния оператор е изпратено писмо до „Газпром“, с което е изискано копие на пътната карта. Към настоящия момент в министерството не е постъпил отговор от руска страна", посочват още от министерството.
Пътната карта, подписана с "Газпром", остава изгубена. Договореното в нея - тайна.