Впечатляващо висока сметка за ток получи девическият манастир "Рождество Богородично“ край ямболското село Кабиле, предаде БНР.
Фактурата ще бъде платена, но монахините от обителта са притеснени, тъй като са им необходими средства за довършването на новата църква.
Сметка от близо 6 000 лева е получена за последния месец на миналата година. Монахиня Наталия, която от 10 години живее в манастира, споделя, че досега не е имало такъв разход.
"Ние винаги си отопляваме църквата, когато имаме служби, най-вече тогава се вдигат киловатите, защото трябва да я отоплим, за да има служба, не само за нас, за всички хора, а пък ние нормално си живеем в килиите".
Даренията, които миряните оставят, подпомагат покриването на разходите, но водата от лековитото аязмо не се заплаща, каза монахиня Наталия.
"То си е тяхна воля, ако те желаят, ако имат възможност. Стана много сложно, човек не може да се справя сам в такава ситуация".
През летните месеци, когато в манастира отсядат поклонници, има приходи, но през зимата е трудно. Надеждите са до края на годината новият храм в манастира да отвори врати.
Пет пъти са скочили разходите на областната болница в Ямбол за електричество, газ и кислород през последните два месеца. Не е ясно докога ръководството на лечебното заведение ще успява да погасява задълженията, тъй като приходите остават непроменени.
Скокът на разходите е драстичен, коментира изпълнителният директор на МБАЛ „Св. Пантелеймон“ д-р Панайот Диманов.
„Ако в минали години за най-тежките периоди - декември, януари и февруари, сме плащали около 65 000 лв. месечно сега, сложете 5 пъти повече, значи около 350 000 - 400 000 лв. ще са необходими“.
Павилионният тип на болницата, която се състои от 17 сгради, е една от основните причини за огромния разход за отопление и ток.
"Те са много голяма сума и несъизмерими с приходите на нашето лечебно заведение. Имам предвид 60-хиляден град. Ние трябва, за да компенсираме, да увеличим тройно, четворно приема на граждани. Значи откъде ще дойдат тези граждани на Ямболска област, защото сме търговско дружество", коментира д-р Диманов.
Сигурно, нормално е производители, търговци да си увеличават цените. Но и ние сме търговско дружество, а нашите цени на нашата дейност стоят същите", добави той.