Гражданите не трябва да плащат сметката за провеждането на държавната социална политика през „Топлофикация”. Надяваме се след 1 юни топлата вода за столичани да не спре. Това каза в ефира на „Денят на живо” по NOVANEWS председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев.
„Правим всичко възможно това да не се случи, но решаваща роля има държавата. Имаме уверенията от държавните компании, че до края на месец май са осигурени запазите за работа на „Топлофикация”. При най-лошия вариант, ако няма алтернативни доставки, ще се премине към използването на мазут, което не е екологично приемливо. Искаме обаче ясни и категорични ангажименти за града, в който живеят близо 2 милиона българи”, обясни той.
Той уточни, че дружеството работи в условия, определени от държавата.
„За съжаление, очевидно цената на газа ще расте. Държавата определя цената и на топлинната енергия. От миналата есен алармираме за огромния проблем, който се получава- този капан „вход- изход” с определянето на цената на газа и на крайния продукт, ножицата, която се отвори, струва на софиянци 337 милиона лева от несъбрани вземания, защото държавата провежда социалната си политика, през столичната „Топлофикация”. Сметката трябва да бъде поета от държавата като буфер и гарант в такива ситуации, а това не се случва”, каза още Георгиев.
До фалит на „Топлофикация” едва ли ще се стигне, смята председателят.
„Твърде голямо е дружеството, за да се случи, освен това енергийната сигурност на страната ще бъде заплашена. Отговорното решение е да се погледне към плана за изграждането на нови мощности с нови инвеститори. Месец май предстои финалната фаза на проекта”, допълни той.
По отношение цената на билета за градския транспорт в София увеличения няма да има.
„Това би означавало да прехвърлим ефекта на несправянето на държавата с проблема с газ, върху гражданите. Предстои да се приеме новата тарифна политика, внесли сме предложения от преди четири месеца, водим консултации”, обясни той и припомни, че ако няма газ за транспорта, ще се премине към празнично разписание.
По думите му предстои и ремонт и изграждане на тротоари в столицата.
„Ще се определи справедливо кои да бъдат ремонтирани и къде, на база на живущите хора в района. Там, където има повече хора, ще има и повече пари. Критерии ще бъде и площта на съществуващите тротоари. Предвиждаме 11 пъти повече пари да се вложат в изграждането на нови тротоари в няколко квартала”, каза още Георги Георгиев.
Ще се предприемат и мерки срещу паркирането на автомобилите върху тротоарите.
„Освен поставянето на колчета, ще се помисли и за така наречените „кални точки”, върху които да бъде поставена подходяща настилка за паркиране”, уточни той.