Задачата, която министерството на земеделието си бе поставило при встъпването на служебното правителство в длъжност - да тушира напрежението в сектора е била изпълнена. Това заяви по време на последния си отчет земеделският министър проф. Иван Станков.
Той обобщи свършеното в неговото министерство с думите, че са обърнали особено голямо внимание на животновъдството и на зърнопроизводството.
Трябваше да направим и един цялостен и пълен преглед на раздадените земи. Това, което се установи е, че над 50% от пасищата са дадени на хора, които не отглеждат животни. Трябва да се промени законодателството в тази насока, категоричен бе той.
Прегледи са направени и на хидромелиоративната система в България. Установено е, че тя е почти унищожена. Затова сред приоритетите на министерството е било възстановяването й, защото без нея не може да има отглеждане на зеленчуци и плодове, фуражни култури и зърнодобива, заяви Станков.
Министър Станков заяви, че е била направена и щателна проверка и на млеко и месо преработвателните предприятия. Там е било установено, че голяма част от суровините се внасят от чужбина, което подкопава българския пазар и българските производители.
Земеделският министър каза, че в своите програми е заложил всичко, което министерството може да направи за възстановяване на млечното животновъдство, а също и за създаване на месодайно животновъдство.
Активно се работи по програмата за селско стопанство. Трябва да ви кажа, че по нея не беше направено почти нищо. Създадохме екипи и сега се работи по всяка една точка. Също така се работи много сериозно и по програмата "Катар", каза проф. Станков.
„Оборудвахме първият информационен център по животновъдство в град Сливен. Той е първият в България“, заяви още земеделският министър.