Статистиката за болните от коронавирус намалява. Няма мерки, движим се свободно, но дали всичко е приключило. Какво да очакваме есента и какви ще са новите ваксини. По темата говорим с председателя на Българското научно дружество по фармация проф. Георги Момеков. Ето какво сподели той пред ФАКТИ.
- Проф. Момеков, в каква фаза на коронавируса се намираме. Мерките паднаха, хората се движат свободно, освободихме се психически. Болните са по-малко, но ги има?
- Не съм епидемиолог, но се очаква есента да има нова вълна, подобно на други респираторни инфекции, при които определено има сезонност. За момента е нормално хората да се движат свободно, но на есен ще има нова заболеваемост.
- Вирусът следва своя ход и в третата година намалява като сила на протичане, но не и като сила на заразяване? Това ли очаквахте?
- Като зараза вирусът е силен, просто се промени малко картината. Иначе по начина, по който се разпространява респираторна инфекция, вирусът си остава много заразен. Има сезонност във всички подобни респираторни вируси, така че отчитаме и тук такова нещо. Мутациите са непредвидим процес и към момента клиничната картина е по-лека при новите форми. Но ако някой твърди, че знае какво ще стане, значи има много хубава кристална топка.
- Станахме свидетели на бърза направа на ваксини. Едни хора бяха скептици, други се довериха... Какви изводи може да си направим?
- Изводите са ясни. Страните, в които има ниско ваксинационно покритие, са шампиони по смъртност.
- За съжаление това го видяхме у нас...
- Ние сме първи шампиони по смъртност по много причини.
- Основните?
- Как да ви кажа... В света безумията се пишат по жълтите медии, по неофициални сайтове, а у нас, в България, от най-висока трибуна, говоря за национални медии, се изговориха страшни глупости. Най-лесно е да се каже: "Хората не са в час, хората не разбират..." Това не е така. Хората бяха подложени на такава противоречива медийна атака, така че е очаквано подхлъзването да е повсеместно.
- Много неща се изговориха за иРНК ваксините - били експериментални, променят ДНК, водят до проблеми с репродукцията... А другите пък са разработени по класическата схема на белтъчна основа. Вече повече от 2 години по-късно какво се доказа?
- Зависи какво гледаме като ефект. С промените, които настъпват в шипчестия протеин при подвариантите на Омикрон , ефективността на ваксината, изчислена като за симптоматична болест, много намаля, но по отношение на това дали влизаш в болница или умираш, имат много висока ефективност. Ваксината на база иРНК, предвид особеностите на тази технология, позволява най-бързо да се "пипа", да се подобрява и в момента се разработват варианти на ваксини, които влияят на разклоненията на Омикрон.
- В този смисъл какво да очакваме от новите ваксини от есента?
- Те ще покриват много по-голяма част от вируса. Въпросът е в това, че скоростта, с която е променя вирусът, е по-голяма от тази, с която регулаторният орган може да каже „да“ или „“не“ за употребата на една ваксина. За една ваксина, която вече одобрена, естествено нейните модификации няма да бъдат подложени на същия продължителен тест. Няма да се изискват хиляди пациенти в плацебо групата и в контролната група, но отново ще има един латентен период за оценка на данните и за регистрационно досие, което вече я допуска в употреба. Доколкото знам, една от компаниите вече прави ваксина, която ще покрива и грипният вирус. Ще е по-всеобхватна. Иначе иРНК технологията не е нова. Няма как информационната иРНК да бъде вкарана вътреклетъчно, ако не е въведена с подходящ носител. Тези носители за биосъвместими, те са създадени на основата на фосфолипиди и холестерол, а това са компоненти на нашите клетъчни мембрани.
- Говорим за наличните ваксини, нали така…
- Механизмът, по който действат, е елегантен. Имат странични ефекти, но такива ефекти има и ходенето на педикюр. В случая трябва да приемаме съотношението полза-риск.
- Рискът от реинфекция при хора, които са го преболедували, и такива, които са ваксинирани, е…
- Сложно е да се отговори. Зависи от какво си боледувал. Ако си бил болен от Уханския вариант, а сега се сблъскаш с новите варианти като Омикрон... Няма да бъде много голяма протекцията като симптомна болест, но по отношение на хоспитализация или смърт, имунитетът ще ни пази.
- Каква е основната разлика между естествения и придобития имунитет и колко трае...
- Вижте, имунитетът не е като талията. Можем да измерим хоморалния отговор, тоест циркулиращите антитела, но имаме и имунологична памет, която има много параметри. Все още е рано да кажем колко дълго трае силният имунитет. Виждаме какво се направи със сертификатите, с протоколите за поставяне на бустери. За съжаление, имунитетът не е толкова траен, колкото ни се иска на нас.
- Така че третата доза е…
- По света хората слагат и четвърта доза, но аз си мисля за тези, които у нас нямат първа. В България сме все още с много девствена популация на тема ваксини.
- Все повече се говори за т.н. посковиден синдром и последващите странични ефекти върху организма. Кои са най-често срещаните?
- Това вече е сериозна тема. Както самата инфекция е многолика, така и пораженията, които нанася на организма, са многообразни.
Вижте, има хора, при които дебютът на коронавируса, е инсулт.
По същия начин, след като вирусът мине през нас, при т.н. дълъг ковид, може да се засяга сърдечно-съдовата система, силно се засяга белият дроб, говори се за мозъчна мъгла.
- Какво е това. Бихте ли разяснили?
- При това хората има проблеми със съсредоточаване, с паметта, имат усещане, че е намален интелектуалният им потенциал, имат проблем със запаметяването. Ако мога да вкарам и малко хумор, така се чувстват и студентите по време на изпит. Неприятното е това, че вирусът засяга съдовия модел. Ние най-често при съдов модел си мислим за сърце и сърдечни болести. Но съдове има в мозъка, има в крайниците. Ми тези съдове, когато са увредени, влияят на много аспекти от здравето на човек. Рискът от ковид е много по-силен при хората, които априори не са много здрави. При хора, които са изкарали тежка инфекция, много внимателно трябва да се пристъпва към възстановяване. Особено при хора, които са по-активно спортуващи или извършват физическа работа. Многостранно е. Част от тези неща могат да се отдадат и на стреса, който ни наложи ковид. Ние сме социални индивиди и ограниченията не ни понасят добре. Това, което мен много ме нарани през тези 2 и повече години, е тази липса на емпатия и мисъл за околните. От мисъл за общото благо, което е различно от ядене, пиене, ходене по заведения и т.н.
Отидете към основна версия
17 Юни, 2022 12:46 7 506 51
Проф. Момеков разкри пред ФАКТИ какво е мозъчна мъгла след COVID
Очаква се есента да има нова вълна, казва ученият
Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 51 гласа.