Отидете към основна версия

28 Юни, 2022 12:06, обновена 28 Юни, 2022 12:06 2 777 137

Костадинов: На тези избори отиваме като на референдум

  • възраждане-
  • костадин костадинов-
  • консултации-
  • румен радев

Консултациите при Румен Радев

Снимка: БГНЕС

На тези избори отиваме като на референдум – за и против еврото, за и против членството в НАТО, за и против санкциите срещу Русия, за и против американските бази в България, за и против досегашният статут на България в ЕС като член, който трябва да бъде предоговорен, защото не е изгоден за българския национален интерес.

Това заяви лидерът на „Възраждане” Костадин Костадинов преди парламентарната му група да влезе на консултации при президента Румен Радев.

За Костадинов изборите ще са символичен референдум, който ще определи посоката на България.

Президентът Румен Радев започна консултации с представители на парламентарните групи от 47-ото Народно събрание за връчване на мандат за съставяне на ново правителство в рамките на настоящия парламент. За разговори той посрещна представители на „Възраждане“.

Президентът Румен Радев заяви, че най-важната криза от всички е кризата на доверие. Решението на проблемите може да стане от силите, които носят доверието на гражданите. Затова е важно управлението да може да се базира на нови идеи, но и на политически опит, а всяка политическа сила да отстоява своята визия, но и да прави компромиси.

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов поздрави президента за бързата реакция, което показва загриженост за ситуацията в страната. Костадинов призова за предсрочни избори, колкото по-скоро, толкова по-добре. България няма повече време за губене, каза Костадинов. Според него този парламент се е изчерпал, а предсрочните избори ще са като референдум за бъдещето на страната. Каза, че ако получат третия мандат, ще го върнат.

"Вашата партия е характерна с ярките и категорични позиции по редица обществени проблеми и затова е важно за обществото да знае политическата ви оценка, дали това НС има потенциал да създаде ново управленско мнозинство. Как вие виждате за успешна формула за излизане от политическата криза и виждате ли от заявените позиции за ваше участие в тези процеси? Какво мислите за предстоящо участие в коалиция, защото това показва практиката - необходима е ясна политическа култура за работа във формат на коалиция, без която България няма как да излезе от настоящата политическа криза", коментира Радев.

Костадин Костадинов отговори на Радев, че показва бързина и адекватност със своите действия, съгласно конституционните му задължения.

"Нашето виждане за основният и най-бърз начин за решаване на тази политическа криза са предсрочните избори - колкото по-скоро, толкова по-добре. Насрочването на тези консултации са ясен знак към обществото, че оценявате ситуацията в цялата си сериозност и няма време за пилеене. Това не е само криза на доверие, за съжаление се съчетава с инфлационна и икономическа криза, която тепърва започва да се развихря. Ние считаме, че този парламент е напълно изчерпан. Не смятаме, че можем да имаме разговори с която и да е от политическите сили, особено с оглед на гласуването по отношение Македония, където се очертаха разломни каньони. Най-доброто решение е да отидем на избори като на референдум за бъдещето на България. Обществените нагласи не са като преди 6-7 месеца. Ситуацията е динамична не само в България, но и по света", заяви Костадинов.

"Ако решите да връчите третия мандат на "Възраждане", ние ще ви го върнем веднага, за да може да не се губи време и да има нови избори преди началото на зимата", завърши лидерът на партията.

В понеделник кабинетът "Петков" официално подаде оставка. Още в същия ден започнаха консултациите при президента с парламентарно представените партии. Вчера от БСП и ИТН не отидоха на консултациите, а пожелаха да бъдат отложени.

Дотук се стигна след вот на недоверие към кабинета за икономическа и финансова политика, внесен от ГЕРБ-СДС и одобрен с гласовете на депутатите от ГЕРБ-СДС, ДПС, „Възраждане“ и „Има такъв народ“. Преди това „Има такъв народ“, една от четирите партии в управляващата коалиция, обяви напускането си и изтегли своите министри.

Ако „Продължаваме Промяната“ не реализира мандата, по конституция той отива във втората политическа сила ГЕРБ-СДС, откъдето вече посочиха, че ще го върнат и няма да водят разговори.

Правомощие изцяло на президента е да избере коя партия да получи третия мандат. Ако и той бъде неуспешен, Румен Радев трябва да разпусне Народното събрание, да назначи служебно правителство и да насрочи предсрочни парламентарни избори.

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 70 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове