Покачването на лихвите е голям проблем за хората с кредити. Те трябва да са готови, че когато държавата се финансира на 6%, ипотечният им кредит няма как да е 3%. Парламентът си губи времето в дребнотемия, а пред гражданите има реални проблеми, които тепърва ще се материализират.
Политиците трябва да намерят разбирателство и да се фокусират върху бюджета за следващата година, който да не фалира държавата.
Вместо да погасяваме кредити, ние трупаме все повече дългове и правим публични харчове, а кризата все още не е настъпила. Предстои ни да теглим 16 млрд. лв, а не успяхме да запишем и 200 млн.
Това заяви в интервю за БГНЕС финансистът Никола Филипов от Съвета по икономически и публични политики (СИПП).
Прогнозираният за следващата година бюджетен дефицит от 6,6%, който се равнява на 11,6 млрд. лв, ни отдалечава тотално от еврозоната. „Еврозоната наистина се отдалечи заради харчовете, които бяха направени през последните месеци. В парламента цари популизъм и се съмнявам, че ще се достигне до провеждане на реални реформи, които да ни доближат до приемането на еврото“, заяви Филипов.
Абсолютно задължително е да се върнем към едно финансово благоразумие, защото „тепърва ще се финансираме много трудно от пазарите“. „Видяхме това във вторник, когато пропадна емисията от 200 млн. лв. дълг, което е голям проблем. Вместо да акумулираме буфери, да погасяваме кредити, защото се намираме в пика на бизнес цикъла, правим точно обратното. Взимаме все повече дългове и правим все повече публични харчове, а кризата все още не е дошла и въпреки това вече не можем да се финансираме“, предупреди финансистът.
Той се надява управляващите да намерят някаква форма на разбирателство, да остават на заден план тяснополитическите си щения и да се фокусират върху това да направят един бюджет за следващата година, който да не фалира държавата.