Кандидатурите на България и Румъния за влизане в Шенген ще бъдат гласувани отделно от тази на Хърватия. Това съобщи еврокомисарят за вътрешните работи Илва Йохансон като се позова на информация от чешкото председателство на Съвета на ЕС.
Вътрешните министри от ЕС трябва да гласуват на 8 декември за приемането на трите държави, които са изпълнили техническите условия за това. България и Румъния още през 2011 г. бяха обявени от Европейската комисия за влизане в шенгенската зона.
За разлика от България и Румъния, срещу чието приемане в Шенген има възражения в няколко държави, сред които Нидерландия и Швеция, кандидатурата на Хърватия не предизвиква съмнения. Разделното гласуване ще позволи на Загреб да стане част от Шенген на 1 януари, ако за София и Букурещ не може да се постигне единодушие.
Йохансон съобщи още, че по искане на някои държави в момента се провежда допълнителна проверка на България и Румъния за изпълнение на критериите за Шенген, въпреки че такива мисии имаше и в средата на октомври. Този път в делегацията, която инспектира двете кандидатки има и експерти от Нидерландия и Швеция, каза еврокомисарят.
Като теми от допълнителен интерес еврокомисарят посочи издаването на визи и защитата на данните.
В сряда Европейската комисия призова България, Хърватия и Румъния да бъдат приети в Шенгенското пространство, за да се позволи пътуването между тези страни и по-голямата част от Европа без граничен контрол.
България и Румъния завършиха процеса на оценка през 2011 г., но Съветът отлага премахването на вътрешните граници повече от 11 години, като изтъква пречки, свързани основно със състоянието на върховенството на правото.
Съветът потвърди през декември 2021 г., че Хърватия, която стана член на ЕС през 2013 г., е изпълнила условията за присъединяване към Шенгенското пространство.