Намаляват приходите в бюджета, а фискалният резерв се стопява. Ако до 11-и юни няма приет бюджет за тази година, страната трябва да премине към нулево салдо от 12-и юни. Това означава рязко спиране на финансирането на системите. В началото на годината фискалният резерв е бил 11,9 млрд. лв., от които 10,8 млрд. лв. в сметки на БНБ. Към 10 май фискалният резерв намалява до около 10,3 млрд. лв., а в сметки на БНБ - до 9,6 млрд. Това съобщи по време на изслушване в парламента финансовият министър Росица Велкова, съобщават от БНТ.
Министърът обясни обясни намаляването на резерва основно с разходите за пенсии, които са 1,4 млрд. лв.
Отчита се и спад на приходите от ДДС. Към 30 април те са 4,9 млрд. лв., което е със 143 млн. лв. по-малко от същия период през 2022 г.
"Максимално сме напрегнали приходната част в частта данъчно осигурителни приходи. Няма резерви за постигане на по-високи приходи, които сме разчели в проектозакона за бюджет 2023. Ако няма някаква промяна на данъчното законодателство, няма резерви в приходната част на закона за бюджета", изтъкна Росица Велкова.
Изслушването на финансовия министър в пленарната зала сякаш беше прелюдия към дискусията за бюджета.
От ГЕРБ-СДС обвиниха правителството на Кирил Петков за лошото финансово състояние. Според тях единственият изход от ситуацията е формиране на работещ кабинет, който да удържа дефицита до 3%.
"Става ясно, че състоянието на публичните финанси на България е изключително тревожно към този момент. Свидетели сме на рекорден бюджетен дефицит - 6,4%", посочи Теменужка Петкова от ПГ на ГЕРБ-СДС.
От "Продължаваме промяната - Демократична България" призоваха за държавническо мислене.
"Това, което ми прави впечатление е, че някак си нямаме много държавническо мислене. Опитваме се да работим на парче, кърпим бюджета", каза Венко Сабрутев от ПГ на ПП-ДБ.
От "Възраждане" заявиха, че в България няма отговорна фискална и финансова политика.
"Този проект на бюджет с над 6% дефицит е поредният опит за сплашване на населението. Внасянето на този бутафорен бюджет за разглеждане в Народното събрание е нищо повече от продължение на лъжата за фалиралата държава", каза Деян Николов от ПГ на "Възраждане".
От ДПС отново призоваха за бързо съставяне на правителство.
"За пореден път апелираме в края на това изслушване да положим всички усилия да съставим кабинет, който да реши политическата криза и да постигне бюджетна консолидация", каза Петър Чобанов.
Според БСП България може да си позволи по-висок бюджетен дефицит, ако това доведе до икономическо развитие и повишаване на добавената стойност на българската индустрия.
"Ако ние наистина трябва да извадим тези близо 3 млрд. лв. при евентуално задвижване на програмите за възстановяване и устойчивост, то фискалният резерв ще слезе на нива близо до критичните", заяви Румен Гечев, ПГ на "БСП за България".
От ИТН призоваха да се изпълняват ангажиментите, които предишни правителства са поели към обществото.
"И двете цели са важни - както да си изпълним заявените политики към гражданите, които са планирани, така и да влезем в 3% дефицит", каза Гроздан Караджов от ПГ на ИТН.
Проектобюджетът за 2023 все още не е влязъл на обсъждане в пленарната зала.