В България през последните седмици има три сюжета. Единият е какво става с правителството и с подкрепата за него в парламента, второто е случващото се в прокуратурата и третото са конституционните промени. Това каза в студиото на бТВ деканът на Юридическия факултет на Софийския университет проф. Даниел Вълчев с явна критика, че сюжетите се развиват разделно. Това води и до нестабилност на управлението.
Той описа новосформираната коалиция като "срамежлива". "Фактът е, че част не искат да го нарекат коалиция. ПП и ДБ се създадоха, за да отстранят другите. Има известно неудобство в това да си в коалиция със същите тези хора, коментира Вълчев. Няма и коалиционно споразумение, което да фиксира правилата за управление, което според Вълчев е сериозна грешка.
А за да се компенсира това неудобствоу се заговори отновo за съдебна реформа.
"Не знам как може да не забележат, че нито инициираха замяната на г-н Гешев, нито се запитаха какво ще стане на другия ден. Кьорав карти не играе. Галопирането от страна на министъра на правосъдието беше абсолютно ненужно." Според него е можело да се търси отговор чрез законодателството, но ПП и ДБ не мислят един ход напред и какво ще се случи на следващия ден.
"Как може да търсиш конституционно мнозинство на нещо, което не си формулирал," запита риторично професорът. "Всеки път, когато отворим конституцията, правим някаква беля", подчерта Вълчев, припомняйки, че от пет промени на конституцията - четири са били във връзка със съдебна реформа. Според него най-голямата грешка е направена през 2019 година, когато ВСС е разделен на съдийска и прокурорска колегии.
И за да завърши оптимистично обобщи: България е оцелявала в много по-тежки времена.