Планира ли се предаването на българските зенитно-ракетни комплекси C-300 на Украйна? Това бе един от въпросите, които зададоха на брифинг в централата на партията народните представители от БСП Георги Свиленски, Кристиан Вигенин и Атанас Зафиров, предават от "Фокус".
"Имаме информация, че това предаване се планира, при това на две стъпки. Първо, да бъдат предоставени боеприпасите, а след това под предлог, че няма как да бъдат намерени нови, а ресурсът на сегашните е изтекъл, да бъдат предадени и самите зенитно-ракетни комплекси. Те няма с какво да бъдат подменени, а това е сериозен въпрос по отношение на сигурността ни", каза Вигенин.
От БСП алармират за увеличаването на присъствието на НАТО както чрез изграждане на нови бази в Ямболско и с увеличаването на капацитета на сухопътните войски, така и със засилването на присъствието на кораби на алианса в Черно море.
"Очевидно се планира разширяване на военното присъствие на НАТО и в България. Това са стари решения, но и тогава, и към днешна дата нямаме отговор на въпроса как увеличаването на сухопътните сили на алианса в България засилва сигурността. България няма сухопътна граница нито с Беларус, нито с Русия. Нямаме яснота към момента какви са реалните оценки на министъра за опасностите в Черно море. Той заяви тази сутрин, че възможностите на Русия в Черно море са намалели и не счита, че има пряка заплаха. В същото време се предвижда засилване на присъствието на НАТО в Черно море. Защо се налага разширеното присъствие?", попита още бившият министър на външните работи.
От левицата информират още за скок в рапортите на военни, които искат да напуснат българската армия. Социалистите попитаха какъв е реалният анализ на Министерството на отбраната за това и какви мерки ще бъдат предприети.
От партията попитаха дали има планове за изваждането на резиденция "Лозенец" от Изпълнителна агенция "Военни клубове" и да бъде прекратена на Министерския съвет, а след това на мястото ѝ да бъде изграден жилищен комплекс.