Парламентът обсъжда на първо четене промени в Закона за местното самоуправление и местната администрация. С проекта се предлага предварително оповестяване на дневния ред за работата на общинския съвет на интернет страницата на съответната община, излъчване на живо на откритите заседания и на комисиите, съобщават от БНР.
Един от вносителите на проекта - депутатът от ПП-ДБ Йордан Иванов настоя да се създаде публичен регистър на питанията на общинските съветници към кмета на общината и съответните отговори, както и публичност на протоколите от заседанията на общинските съвети. Законопроектът предвижда решенията на общинските съвети, които се вземат на открито заседание, да се приемат с поименно гласуване, което да бъде отразявано в протоколите на заседанията.
“Искам да припомня, че Народното събрание е институция с ниско доверие, не защото функционира задължително по-зле от другите институции, а защото е напълно прозрачна, защото е ясно всеки народен представител как е гласувал, защото е напълно ясна работата на комисиите”.
Манол Генов от БСП попита дали това няма да натовари финансово общините у нас.
“Някой е правил изчисления, че това щяло да струва на държавата 30 милиона лева. Това не са малко пари, според мен, за да може такава система, цялостна, унифицирана да е въведена в 265 общини”.
По законопроекта са постъпили становища от Националната асоциация на председателите на общинските съвети в република България и от Националното сдружение на общините, с които се възразява срещу въвеждането на задължителното поименно гласуване на всички решения на общинските съвети. Посочва се, че предложените технологични решения следва да бъдат разписани в правилниците за дейността на общинските съвети, като се предлага и по-дълъг срок за изпълнение на задължението за излъчване на живо на заседанията на комисиите.