Гарантирана печалба от над 500 млн. лв. и поскъпване на водата с 22% след нова година. Това чака софиянци след подписването на тъмно на Четвъртото допълнително споразумение със Софийска вода и приемането на бизнес плана на дружеството. Именно с гласовете на съветниците на ГЕРБ и ВМРО беше съгласуван бизнес плана на Софийска вода, с който се предвижда увеличение от 22,5% на цената на водата след нова година. Междувременно стана ясно, че след 6 месечно бавене и отказ от страна на Йорданка Фандъкова да подпише договорът за удължаване на концесията на френската Веолия, това се е случило месец преди предизборната кампания. Тези притеснителни данни изнесоха от обединението ПП-ДБ и Спаси София.
“Въпреки че през 2019 г. Фандъкова заяви, че концесията на водата не бива да се удължава след 2025 г., по предложение именно на съветници от ГЕРБ, такова решение беше гласувано в общинския съвет. 6 месеца обаче, Фандъкова не подписваше това споразумение. В крайна сметка това е направила зам.-кметът по социални дейности Албена Атанасова. Подписи от зам.-кметове е честа практика на Фандъкова за бягане от лична отговорност”, заяви Бонка Василева от обединението и допълни: “Тук обаче, бягането от отговорност и неизпълнението на предизборните обещания ще ни коства над 500 млн. лв. гарантирана печалба за концесионера.”
Борис Бонев, лидер на Спаси София и водач на листата на обединението, също коментира казуса, като припомни, че Комисията за енергийно и водно регулиране е била сезирана за четвъртото допълнително споразумение и е издала отрицателно становище.
“Спомняме си, че КЕВР имаше доста категорично мнение оспорвайки мотивите на Софийска вода за нарушен икономически баланс на концесията и основанието за гарантиране чрез договора на огромната печалба от над 500 млн. лв.”.
Бонев заяви още: “За пореден път гражданите на София ще станат жертва на политическото безсилие на досегашните управляващи, които трябваше да организират успешното приключване на действащия концесионен договор. Вместо това, по предложение на ГЕРБ София беше принудена да удължи с още 8 години концесията, при доста спорни икономически показатели и печалба за концесионера.
В най-приватизираната столица в Европа, за нас е важно типичните комунални услуги да бъдат отговорност на Общината.”
От Обединението ПП-ДБ и Спаси София коментираха, че ще предприемат всички възможни мерки, за да предотвратят не само повишаването на цената на водата, но и огромната печалба, която се гарантира за концесионера за следващите 8 години, и да защитят обществения интерес за най-качествено водоснабдяване и канализация на приемливи за гражданите цени.