Текат дела за "Дупката" във Варна. Там има 900 кв. м. частна собственост, тоест общината е придобила „Дупката“, но не изцяло, срещу огромната сума от 43 милиона лева, каза пред БНР новият кмет на града Благомир Коцев. Той е разговарял със собственика на този имот, който е заявил, че има търговски интереси. Както обещах, за „Дупката“ ще проведем местен референдум, за да може гражданите сами да решат нейната съдба. Междувременно хората трябва да са наясно каква е истината за нея, подчерта Коцев.
Според Коцев Морската градина ще се подържа по-добре и това е постижимо относително бързо. Ще направим Подробен устройствен план на Морската градина, за да се решат проблемите със собствеността и движението на колите, посочи той и добави, че му предстои среща с Общинска полиция. На нея ще се обсъди възможността за увеличаване на контрола по отношение на автомобилите в Морската градина, докато се стигне до изграждане на буферни паркинги и спиране на автомобилите там.
На въпрос за „Зелената зона“, Благомир Коцев каза, че се прави анализ на проекта. Общината е изтеглила заем от 29 милиона лева за нея и улиците в зоната, но проектът е забавен. Вървят разговори на много нива, правят се проверки. Скоро ще сме наясно и ще съобщим статуса на проекта, допълни той.
По отношение на ремонтите по улиците Коцев каза, че се ускоряват проектите, правят се проверки по забавянията и на какво се дължат, проверява се защо е спряно строителство по други и се прави мобилизация на ресурсите, което важи и за ремонта, извършван от ВиК.
Кметът отбеляза, че за 10 дни се е срещнал с четирима министри. В момента проверяваме поръчката за тръбата във Варненското езеро. Едно спиране би спряло пък другите проекти в езерото – на Министерството на транспорта за удълбочаване на езерото, който е със срок до края на февруари. Ключовото тук, е че проектите са свързани, допълни Коцев.
Той съобщи, че се работи по споразумение на Община Варна с АПИ и МРРБ за основен ремонт на Аспаруховия мост, за които има ресурс. Общината има ангажимент по частта настилка, спирки, мрежа на градския транспорт, тротоари, велоалея, парапети и др., уточни Коцев и каза, че екип в общината вече работи по споразумението.
Заварихме общината с ниска проектна готовност, но с пълна мобилизация ще наваксаме и ще подготвим проекти, каза за Радио Варна кметът
Варна не си е подала документите за изграждане на индустриална зона, защото общината не е готова с подходящи терени, беше критичен кметът и заяви, че това ще се поправи.
За следващата година Община Варна ще получи финансова инжекция до 100 милиона лева. Те ще са за строителство, оборудване, проектиране, покупка на техника и други дейности.
В следващата седмица инвестиционната политика ще в полето на моето внимание. Искам да видя как се проектират обществените поръчки и как се остойностяват, за да придобием по-ясна представа как ще продължи работата в това звено. Фирмите трябва да знаят, че обществените поръчки ще се възлагат прозрачно при пълно спазване на закона и равни условия за всички – това ще е категоричен принцип, посочи Коцев.
Сега е публикувана обществена поръчка от Общината за ремонта на тръбата във Варненското езеро за около 26 милиона лева. Имаме много малко време да ги осигурим – от Министерския съвет или по друга линия, поясни кметът. Той посочи, че му предстоят срещи с министрите на икономиката и на иновациите, за да се търсят решения за нови индустриални зони и паркове във Варна. Варна не е кандидатствала за своя индустриална зона в срока до 18 ноември, защото няма готови терени. Веднага съм се заел с този въпрос и съм решен да го докарам до резултат, каза още Коцев.