В днешната патова политическа ситуация, в която Мария Габриел предложи кабинет без съгласуване с ПП-ДБ, ГЕРБ вижда начин да управлява, без да е спечелил парламентарното мнозинство. Това каза политологът Антоний Тодоров в "Денят на Фокус" по Радио "Фокус".
"Струва ми се трудно, почти невъзможно нещата да се върнат в изходна позиция и предложения от ГЕРБ кабинет да мине в НС с подкрепата на ПП-ДБ. Опасения от резултатите за изборите има и от двете страни. ПП-ДБ се страхуват, че ще бъдат с намален брой депутати при нови избори, а от страна на ГЕРБ страхът е, че при нова конфигурация на парламента, пак няма сами да могат да формират мнозинство, още по-малко без ПП-ДБ", разясни Антоний Тодоров.
Тодоров заяви, че за него е останало напълно неясно защо Мария Габриел е предложила състав на МС, който не е одобрен от ПП-ДБ. "Значителни морални последици би имало и за двете страни. От една страна заявявате, че ГЕРБ са изразител на мафията, но все едно ще управлявате с тях. Какво ли не пък чухме от ГЕРБ по адрес на ПП-ДБ и пак желаят да съставят съвместно управление. На публиката ѝ омръзна да слуша спорове за министерства. Контролът върху тях е важен за партиите заради финансирането им – подозираме ги, че така те се самофинансират", заключи политологът.
"С промените в Конституцията президентът има ограничени възможности да избира премиер. От всички фигури, от които може да избира сега, те са свързани или са били свързани с ГЕРБ, с изключение на подуправителите на БНБ. Не знаем какво ще реши президентът, а новият министър-председател ще има пълната свобода да избере министрите. Тогава виждаме, че в ГЕРБ вероятно има хора, които виждат в това начин ГЕРБ да управлява, без да е печелил реално парламентарно мнозинство. Това изглежда като една възможност, от която партията би се възползвала", смята Тодоров.
На въпрос дали ще постигнат съгласие по втория мандат Тодоров отговори така: "Не знам, трудно ми е да преценя, мисля, че ще е бъде много трудно, освен ако не предложат правителство, което няма нищо общо с досегашните предложения, да убедят хора, които не са ярки политически фигури и не са партийци, да ги представят като експерти и това правителство да бъде избрано дори с подкрепата на ДПС", каза още политологът.
"Научихме нещо, което знаем – между ПП-ДБ и ГЕРБ няма никакво доверие. ПП-ДБ бяха най-острите противници на ГЕРБ, преди да се формира сглобката. Вече бе ясно, че тя е компромис и се състоеше в следното - ПП-ДБ правят правителство, ГЕРБ участват с минимална подкрепа, само и само да има редовно правителство. Какво се случи обаче – това, което немалко наблюдатели очакваха. За мен беше изненада остротата на тона – сглобката ще се разклати значително, защото след 9 месеца състояние на участие в управлението без реални позиции на ГЕРБ, ГЕРБ се охрабриха да поискат още позиции", смята експертът.