Съдебната система, здравната система и полицията са най-силно корумпираните институции в България. Това се посочва в доклада за състоянието на човешките права в България за 2023 година на Държавния департамент на САЩ, публикуван на официалния уебсайт на американското външно ведомство, цитиран от "Фокус".
Както се отбелязва в документа, според проучване на Базелския институт за управление, публикувано през май, съдебната система, системата на общественото здравеопазване и полицията са най-силно засегнати от корупцията. Народното събрание прие закон за защита на лицата, подаващи сигнали за нередности, на 27 януари. Като част от по-голям законодателен пакет, насочен към ограничаване на корупцията в правителството, закон от 26 май създаде механизъм за отчетност за главния прокурор и заместник-главните прокурори. През септември парламентът прие закон за повишаване на ефективността на антикорупционната комисия на страната.
В доклада си от юли Европейската комисия призна, че новото законодателство е положителна стъпка, но отбеляза "продължаващ проблем“ с ниска ефективност на разследванията и слаб опит в наказателното преследване и окончателни присъди в случаи на корупция на високо ниво. Той също така твърди, че има сериозни правни пропуски по отношение на почтеността на висшите изпълнителни функции, като например "лица, наети за лични кабинети на министри“.
Transparency International България твърди, че липсата на прозрачно използване на публичните ресурси, атаките срещу гражданското общество и нерегламентираното лобиране в законодателната власт са фактори, допринасящи за корупцията. Според Антикорупционния фонд реалният мащаб на корупцията по високите етажи на властта остава скрита поради високия процент оправдателни присъди по дела за корупция. Неправителствената организация Институт за пазарна икономика стигна до заключението в анализ на усилията за борба с корупцията на местно ниво, публикуван на 6 юли, че властите не са склонни да приемат разпоредби, които предоставят задоволително и цялостно решение за премахване на корупцията на местно ниво, което разубеждава гражданите и заинтересованите страни да докладват корупция и конфликт на интереси.