Виждайки, почетният председател, че нещата се получават за ДПС така, както никога досега, може би има и една завист, че при Пеевски могат да се случат неща, които при Доган не са се случили. Доган никога не е успявал да издейства 7 областни управители от ДПС. Доган никога не е повдигал темата Кърджали да има за областен управител етнически турчин от ДПС, докато сега това се случва.” Така журналистът Илхан Андай коментира в предаването “Без претенции” на Дарик радио разривът в отношенията между почетния председател на ДПС Ахмед Доган и съпредседателя на партията Делян Пеевски, който доведе до разцепление на парламентарната група с изключването и напускането ѝ на депутати.
На въпрос как се “издействат” областни управители, Андай обясни, че е използвал тази дума журналистически, за да е атрактивно за слушателите, но уточни:
“Издействане - говорим за едно служебно правителство в момента, което има чуваемост откъм партия ДПС за решаване на проблеми в определени райони на страната. Този кабинет чува ръководеното от Делян Пеевски Движение за права и свободи”.
Напрежението в ДПС стигна своя връх, след като в сряда вечерта Доган публикува позицията си, в която настоя за оставката на Пеевски и още петима души от ръководството на ДПС и партийните органи. В позицията Доган съобщава и за използване на “мутренски подходи за заплашване” и “отнемане бизнеса на хората с прокуратурата и полицейските служби”.
“Самото писмо, така написано е един образ на ДПС, който не е от една година, а от самото съществуване на ДПС. Терминологията, включително и криминалният подход - за същото може да се обвини всяко едно ръководство на партията, защото през годините е имало такова нещо”, заяви Илхан Андай.
Той напомни, че е имало случаи, в които от ГЕРБ са алармирали, че етническите турци от смесените райони, които искали да подкрепят партията на Бойко Борисов, са били притискани и дори не им е позволявано да получават дърва от Държавния фонд.
От сарайно управление към стилът “Пеевски”
Запитан защо сега Пеевски стана проблем за Доган, журналистът обясни:
“Защото стилът “Пеевски” е различен от ситемата на сарайно управление на ДПС, където става всичко по-бавно, по-яваш, винаги стиковано с почетния председател, някак си Делян Пеевски, който е бизнесменът в политиката и по-агресивният типаж, целящ бързо да се получават нещата, задължаващ всеки около него да работи, това изнерви обстановката”, коментира журналистът.
Той обясни, че след като Доган е разпоредил на Пеевски да поеме организацията след освобождаването от председателското място в партията на Мустафа Карадайъ през ноември 2023 г., Пеевски е поставил условия да бъдат отстранени няколко души, които били “щета за ДПС” и сред които били Рамадан Аталай, Джейхан Ибрямов и др. Тогава Доган го призовал да им даде последен шанс, а по думите на Андай този последен шанс бил гласуването за кабинет на ГЕРБ-СДС на 9 юни, който не беше подкрепен от тях. След това двамата бяха част от изключените от парламентарната група по искане на Пеевски депутати.
“Това става без стиковка с Доган, което изнервя почетния председател”, каза още веднъж Андай.