На днешното заседание на Временната комисия за разследване на зависимостите в съдебната система от групите "Нотариуса" и "Петьо Петров - Еврото" прави впечатление отсъствието на Делян Пеевски. Той беше поканен да бъде изслушан по различни въпроси във връзка с установяване на обстоятелства във връзка с влияние в органите на съдебната власт. Той не дойде. Това обяви пред журналисти народният представител от "Демократична България" и бивш министър на правосъдието Надежда Йорданова.
"Трябва да кажем, че предходното му участие в комисията не беше изслушване, а взлом в нейната работа, намесване по процедура, без да има право на това. Той не е изслушан по нито един въпрос. Заявяваме готовност да представим предварително, в писмен вид и публично въпросите, които възнамеряваме да зададем. Да види, че няма нищо страшно и да обявим всички факти и обстоятелства, които вълнуват обществото, свързани с влиянието на Делян Пеевски върху съдебната система", добави тя.
Лена Бориславова от "Продължаваме промяната" подкани Пеевски да отговори на въпросите на комисията със същата ловкост, с която "прави внушения, сее обвинения и използва епитети" спрямо конкретни личности.
"Благодаря на г-н Христо Иванов, че днес се появи на комисия, уважи Народното събрание и цялото общество, което иска да знае какво се случва със справедливостта и съдебната ни система. Бяха изнесени множество данни за връзки между председателя на Върховния административен съд (ВАС) - Георги Чолаков, и Делян Пеевски за най-малкото "приятелски услуги по запазване на неговия статут, мандат, правомощия и влияния в съдебната система, обжалване на решения на ВАС" и други подобни. За нас е изключително важно да можем да зададем по същия начин както на г-н Иванов, тези въпроси и на г-н Пеевски", добави тя.
По искане на ДПС подалият оставка председател на "Да, България" Христо Иванов беше изслушан пред парламентарната комисия, която изследва влиянието на Мартин Божанов - Нотариуса и Петьо Петров - Еврото в съдебната власт, предаде БНТ.
Бившият председател на Върховният касационен съд Лозан Панов и Делян Пеевски също трябваше да бъдат изслушани, но те не се явиха.
Въпросите към Иванов бяха предимно за това дали е имал срещи с висши представители на съдебната власт, най-вече с изпълняващия функициите главен прокурор Борислав Сарафов и председателя на ВКС Галина Захарова. Той отговори, че такива срещи е имал в опит да се търси съгласие за съдебна реформа в предишното Народно събрание. Христо Иванов заяви още, че не е имал диалог само с председателя на Върховния административен съд Георги Чолаков, тъй като той демонстрирал липса на желание за реформа.
"Инсинуираните влияния от моя страна както по кадрови въпроси, така и по конкретни дела, са абсолютна лъжа, не е имало такова нещо. Не ми е известно Чолаков да се е ангажирал със становище за необходимостта от структурна реформа. Сравнително бързо при моите разговори с Пеевски се установи, че той има грижата за г-н Чолаков и присърце мното държи на неговите интереси. Не мога да преценя дали това е някаква предпоставка за влияние", каза Христо Иванов - бивш лидер на "Да, България".