Очаквано бе да има нов заместник-главен секретар на МВР. Хората с такъв бекграунд от МВР обикновено опитват да имат хора с оперативни функции и да им имат доверие. Калин Стоянов имаше доверие в Калганджиев, г-н Илков търси своето оперативно решение. Принципно би трябвало да се избягват такива промени. Тук става дума за лично доверие и част от полицейската култура.
По този начин Тихомир Безлов, старши експерт в Центъра за изследване на демокрацията, коментира пред Bulgaria ON AIR започналите промени в МВР след смянатa на вътрешния министър.
Политическата зависимост в МВР и купеният вот
Гостът на предаването "Денят ON AIR" изтъкна, че вътрешното министерство и финансовото имат много голямо влияние и обикновено коалициите много внимателно гледат баланса в тези министерства.
"МВР не може да реши изборите и не може значително да промени баланса в изборите. Много се преекспонира това. ГЕРБ запази електората си по времето на Бойко Рашков. От 15-ина години проблемът на купения вот е, че брокерите купуват за няколко партии и гледат да няма големи концентрации в полза на един или друг играч. Проблемът е корпоративният вот. Бизнесът решава. Особено на местно ниво е много интересно договарянето. Корпоративният вот много бързо променя предпочитанията си", заяви Безлов.
До какво ще доведат скандалите в ДПС
Според събеседника крилото на Ахмед Доган има много видимо предимство в електорално отношение, докато "другото крило има голямо влияние върху институциите, които в момента са на властови позиции".
"Видяхме опит за демонстрация спрямо Доган и неприятен сблъсък, който извън България изглежда много тревожно. Като форма на етнически сблъсък. Това наподобява Росенец и вече познати епизоди", отбеляза Безлов.
Според него ДПС не е точно европейска демократична партия.
"Там има един лидер от началото на прехода. От 20 години прогнозираме края на прехода", каза още Тихомир Безлов.