Поемането на водаческото място в Кърджали от Ахмед Доган политолози и социолози тълкуват като символно за разпадналото се ДПС. Експертите от "Алфа Рисърч" и "Галъп" смятат, че липсата на пряк двубой в едно населено място между Пеевски и Доган не е изненада въпреки заявките за лидерство и от двамата.
Специалистите споделят още, че може да им е трудно предварително да установят нагласите на избирателите на двете фракции в ДПС. Влизането на почетния председател Ахмед Доган като водач в Кърджали в битката за следващия парламент е знаково според експертите.
"Това е знаково явяване на чело на листата в Кърджали още повече, че знаем години наред по традиция тази листа се водеше от лидера на ДПС, тоест това е своеобразна заявка за това кой най-вероятно така представлява Движението за права и свободи", смята пред БНТ Геновева Петрова - социолог "Алфа рисърч".
"Чисто символно той е в по-добра позиция в емоциите, докато юридически Делян Пеевски държи правото в регистрацията", заяви д-р Петко Петков -изпълнителен директор "Галъп интернешънъл".
Експертите от "Алфа рисърч" и "Галъп" намират за очаквано неявяването на Ахмед Доган и Делян Пеевски като водачи в един избирателен район.
"Това, че буквално претендиращите да бъдат лидери няма да се срещнат в пряк двубой за мен това означава, че въпреки всички заявки и амбиции, че единият или другият имат по-голямо основание да представляват движението, практически по някакъв начин не смеят да влязат в този пряк двубой", мисли Геновева Петрова -политолог "Алфа рисърч".
"Не се явяват заедно поради тактически съображения, а иначе виждате, че символно наистина ще бъде най-интересно в Кърджали. Ненапразно медиите приковават вниманието си там, защото сегашният кмет на Кърджали е от партията "ДПС-Ново начало" ще се изправи срещу Ахмед Доган, който е символът на депесарите в България и ще бъде интересно и предизвикателство за нас социолозите", убеден е д-р Петко Петков -изпълнителен директор "Галъп интернешънъл".
Социолозите не гарантират точни прогнозни резултати около двете ДПС фракции.
"Това, което до момента сме измервали като доверие е все пак по-високо доверие сред доскорошните монолитни избиратели на движението към Ахмед Доган, отколкото към г-н Пеевски, но пък от друга страна както е видимо за всички, крилото около г-н Пеевски има много силно влияние върху апарата", посочи Геновева Петрова -политолог "Алфа рисърч".
"Това са хора с по-традиционно мислене и мисленето им е по-различно от нас българите да речем. Едно на ръка чисто социологически трябва да избират едната или другата страна, а другата по-дълбинна, по-дълбинен казус, който стои и на дневен ред с този вид избирател е дали той въобще ще реши за избере, защото такъв тип хора са с нагласа, когато двама души се карат да ги оставят да се разберат, да се сдобрят", каза д-р Петко Петков -изпълнителен директор "Галъп интернешънъл".
Фактът, че формацията на Доган ще има само наблюдатели в изборните секции, а тази на Пеевски и председатели, специалистите определиха като преднина за "ДПС-Ново начало".