Искаме да уверим всички, че още от самото начало на установяване на огнището на чума по дребните преживни животни е предприета стриктна охрана на засегнатото стопанство от органите на реда, с цел предотвратяване на разпространението на заразата. Преди издаване на заповедта на изпълнителния директор на Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) за предприемане на мерки по ликвидиране на огнището, на собствениците на стопанството е връчен акт за забрана за влизане и излизане на животни, с цел недопускане на разнасяне на инфекцията. Тази мярка, съчетана с охраната на стопанствата от органите на реда, гарантира, че не е възможно изнасянето на животно от засегнатото стопанство.
Това съобщиха в официална позиция от БАБХ, след като по-рано днес Иван Христанов отправи доста критики към Агенцията по безопасност на храните за действията относно предприетите действия, свързани със заболяването. Ето и още от позицията на БАБХ:
Важно е да отбележим, че биосигурността на обекта е задължение на собствениците. В конкретния случай стопанството е заградено не чрез телена ограда, а чрез електропастир, който възпрепятства свободното преминаване на хора и животни. Въпреки това, има случаи, в които недобросъвестни лица могат да избегнат това препятствие и да навлязат в чужда собственост, т.е. в стопанството на засегнатите животни.
На посочения от собствениците официален изход от стопанството, полицията е поставила видими знаци, изразяващи се в сигнална лента, с което ясно се алармира, че достъпът до обекта е забранен.
След установяването на огнището, служители на ОДБХ Пазарджик са изградили дезинфекционен пост на единствения вход и изход на обекта, който е предназначен за дезинфекция на транспортни средства и преминаващи лица. Дезинфекционният пост представлява найлоново покритие, което е поставено върху земята, и върху него е разстлана слама, която задържа дезинфекционния разтвор за по-дълго време. Сламата е напоена с дезинфектант, който действа срещу чумата по дребните преживни животни. Този дезинфекционен пункт се поддържа ежедневно от служители на ОДБХ Пазарджик.
Що се отнася до дезинфекционните мерки, те ще бъдат предприети в пълна степен, когато условията позволяват. За да бъдат ефективни, първо трябва да бъдат отстранени заразените животни, които продължават да излъчват вируса. След това ще бъдат обработени помещенията с подходящ дезинфектант, като ще последва почистване и повторна дезинфекция на мястото.
Апелираме към стопаните да проявят отговорност и да спазват всички предписания, за да се запази целият животновъден бранш и да се предотврати разпространението на заболяването.