Преди всичко поздравления! Народното събрание има достоен председател. Така бившият председател на Народното събрание Михаил Миков коментира в предаването “Без претенции” по Дарик радио избора на доц. Наталия Киселова за председател на парламента.
“Фрагментацията в политическият живот не е от вчера. Тя продължава от доста време. Този процес се наблюдава не само в България и става все по-трудно, когато политиката изчезва от партийните сблъсъци, се получават такива ситуации като невъзможността да избере председател Народното събрание и да се радваме когато има председател”, каза Миков.
Той обясни, че сега на 51-вото Народно събрание предстои решаването на “тежките проблеми” пред страната, които трябва да получат законодателен отговор. По повод исканата от ПП-ДБ подкрепа за декларацията за “санитарен кордон” около лидера на ДПС Делян Пеевски, Миков заяви:
“Никоя декларация не може да замени същинската работа – отговорът на онези проблеми, които вече споменах: как ще живее българинът, какво става с доходите, какво става с цените, с цените на електроенергията през 2025 г, защото това са обективни процеси и те са извън политическите нагласи, намерения, декларации и санитарни кордони и пр.”
Според бившия шеф на парламента вече е време тези проблеми да влязат в дневния ред на депутатите, а не персоналните противоборства.
Миков е категоричен, че основното работата на БСП не е с кого ще търси съюзи, защото БСП е твърде слабо представена в парламента.
Запитан дали вижда притеснителни знаци в поведението на БСП в пленарна зала, Миков каза: “Непостоянство. Аз лично смятам, че БСП трябваше много по-ясно да заяви отличаването си от другите партии, които заявяват, че са десни”.
За колегиалността между ръководствата на ГЕРБ и БСП по отношение на подкрепата за доц. Киселова и индикациите им, Михаил Миков каза:
“Няма лошо. По това не може да се съди. Няма лошо, че за персоналното гласуване, за учредяването на Народното събрание, за избирането на председателя, се намира такова съгласие. Дори и с ГЕРБ, дори и с другите политически сили. В това няма нищо лошо. ”