Трябва да съхраниш детето в себе си. Детското, ако те напусне, те лишава и от очарованието на възрастния ум. Това заяви проф. Боян Биолчев на Бъдни вечер в празничното издание на предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS. В разговора се преплитаха препратки от творчеството на писателя и сценарист Биолчев и наблюденията му за тенденциите в света.
Той смята, че има надежда да опазим детското и светлото в душите си. „Надеждата е в самите нас – да си даваме сметка, че живеем прекалено кратко, за да превръщаме живота си в обвинителност и недоволство. Толкова хубави неща има възможност човек да преживее, но трябва да има малко топлина в душата си”, каза проф. Боян Биолчев.
По думите му промяната вече се превръща в статукво. „Разчитаме на отделни личности, във време когато големите личности почти ги няма в света. Май хората станахме доста милиарди на Земята и тепърва ще се движим в редици от хора, които не знаят къде отиват”, каза бившият ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски”.
За случаите на насилие и през отминаващата година той каза, че това са действия на неинтелигентни хора. „Малцина си дават сметка, че понятието демокрация е диктатура на низината. Не виждаме ли нещо от този род и днес?”, запита Биолчев.
Относно връзката между вярата и нормалността Биолчев каза, че вижда интелигентни хора, които имат отношение към вярата като нещо, което формира човека в добра посока.
Той следи и развитието на съвременните технологии. „Изкуственият интелект не пише, а комбинира. Изпратиха ми разказ, направен от машина – всичко има, ала разказът го няма”, каза Биолчев. Той не вярва, че машините някога ще имат емоции. „Умението да се радваш, да се плашиш от себе си – една машина никога няма да се уплаши от себе си, тя винаги ще мисли, че е окончателна”, заяви бившият ректор на СУ.
За творческата си дейност той каза, че посяга към компютъра, когато вече знае цели абзаци. „Никога не съм получавал добър резултат, когато съм се опитвал да чакам озарение. Истинската литература трябва да е готова преди твоето решение, когато усетиш увереност, че можеш да записваш”, каза авторът.
„Най-важното нещо в една литература е да има преклонение пред истината и недопустимост на измислени истини”, каза Биолчев.