Ние много внимателно следяхме какво се случва в Парламента и по-специално промените, които течаха в Закона за съдебната власт, където са регламентирани някои много важни за системата неща. В този законопроект е предвидено, че стартиралите процедури за избор на някой от тримата големи, за които няма издаден указ на президента към момента на обявяването в Държавен вестник на този указ, се прекратяват. Същевременно е обичайна практика законът да влиза в сила от датата на обнародването му. Това заяви представляващият ВСС Боян Магдалинчев в предаването „Още от деня” по БНТ.
„Обсъдихме възможността и решихме, че е по-добре да се отложи изслушването на кандидата за главен прокурор и да се гласува, и след като се обнародва в Държавен вестник и влезе в сила закона, и тогава да вземем окончателното решение. Този закон има няколко нови неща – ВСС не може да гласува и да предлага на президента за назначаване или освобождаване председателят на ВКС, ВАС и на главния прокурор с изтекъл мандат, членовете с изтекъл мандат не могат да гласуват. Това е противоконституционно. То противоречи на решение на КС, който разглеждаше случая с Инспектората към ВСС, който е с трети изтекъл мандат. ВСС няма правомощие да сезира КС”, обясни той.
По-добре да се сезира КС, защото имаме нарушения на Конституцията в Чл. 130, т. А, смята Магдалинчев.
"Тези промени, които приеха вчера със закона за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт практически се допуска отново да могат да изпълняват тези функции за период от 6 месеца. Тоест те повтарят това, което ние сме казали", уточни той.
Представляващият ВСС каза още, че му е любопитен казуса „Осемте джуджета”. „Дали е вярно или не, дали има връзки и посещавал ли е или не, ако да - защо? Той твърди, че е имал една среща по искане на Иван Гешев. Колко е вярно – не знам. Трябва адхок прокурорът да отговори. Този орган беше създаден специално. Това е съдия, излъчен от Наказателната колегия на ВКС за разследване престъпления или сигнали за извършени престъпления от главния прокурор”.
На въпрос дали отговаря г-н Сарафов на критериите, за да изпълнява функциите на главен прокурор, Боян Магдалинчев обясни, че „това е правомощие на Етичната комисия към Прокурорската колегия. Когато се избира е правомощие на Етичната комисия към Съдийската колегия”, уточни той.
„Понеже съдебната система не е зависима, както искат да бъде, затова е тази атака срещу нея”, убеден е представляващият ВСС.
„Ако имаше толкова голяма зависимост, самата политическа класа, нямаше да предприема такива действия. Понеже се опитваме да отстояваме независимостта на системата, желанието за овладяване на тази система е много голямо”, подчерта Боян Магдалинчев. „Това се вижда точно в текстовете, които се приемат, че ВСС с изтекъл мандат не може да излъчва главен прокурор. Така се забранява на този орган да изпълнява конституционно вменените му задължения. Доверието към ВСС може да е ниско, но е по-високо от това на парламента”, каза още той.