Днес парламентарната група на „Продължаваме Промяната- Демократична България“ внесе законопроект за изменение и допълнение на Закона за адвокатурата, целящ преодоляване на проблемите в правната уредба, свързани с възнаграждението на особените представители и мотивите на държавния глава, посочени при наложено частично вето от Президента през 2024 г. Това се казва в съобщение от формацията , изпратено до медиите.
Основните акценти в законопроекта включват:
1. Определяне на справедливи възнаграждения за особени представители:
Законопроектът въвежда ясни и предвидими правила за определяне на възнагражденията, които ще продължат да се определят от съда, а не от местните адвокатски съвети. Това решение отчита правната и фактическата сложност на случаите, спешността на услугата и защитата на правата на страните, като същевременно е в съответствие с правилата на ЕС и принципите на конкуренцията.
2. Справедливи разноски за процесуално представителство:
Предложените изменения в различни закони (ГПК, АПК, ЗАНН, ДОПК) адресират съществуващи несъответствия при присъждането на разноски. По този начин се предотвратяват злоупотреби и неоснователно натоварване на гражданите с допълнителни разходи.
3. По-дълъг давностен срок за дисциплинарни производства:
Законопроектът предлага увеличаване на давностния срок за дисциплинарни производства срещу адвокати от една на три години. Тази мярка цели преодоляване на случаи, в които сериозни нарушения остават без последствие поради твърде краткия срок за дисциплинарно преследване, както беше например с казуса на адвокат Мондешки и разкритията около записите с "двете каки".
С предложените изменения „Продължаваме Промяната“ демонстрира ангажимента си към осигуряване на правна сигурност и защита на интересите на гражданите и бизнеса. Законопроектът отразява европейските стандарти и решава практически проблеми, натрупани през последните години.
„Вярваме, че тези промени ще доведат до по-голяма справедливост, прозрачност и ефективност както за адвокатите, така и за гражданите“, заявиха вносителите.