Един от стратегическите енергийни проекти за България, а и за цяла Европа, е Вертикалният газов коридор. Работим усилено по него и за увеличаване на капацитета за пренос на газ на българо-гръцката и българо-румънската граница и съм сигурен, че през следващите няколко седмици ще можем да обявим точния график за издаването на разрешение за строеж на участък Кресна. Не повече от месец по-късно ще бъдем готови и за следващия етап Рупча–Ветрино, за да започнем реалното строителство там.
Това съобщи министърът на енергетиката Жечо Станков пред участниците във форума на списание „The Economist” в София. Той подчерта, че предстои още много работа за гарантиране на сигурността на енергийните доставки. „Това е основният стълб, в който сме инвестирали значителни ресурси през годините“, посочи Станков. По неговите думи, когато говорим за свързаност, трябва да гарантираме, че всички предишни инвестиции ще бъдат защитени и надградени. „Тук имам предвид разширението на междусистемната газова връзка Гърция-България, предстоящите търгове за капацитет, както и доставките на втечнен газ през чуждестранни терминали, включително Александруполис, където притежаваме 20% дял“, подчерта той.
Акцент в изказването на енергийния министър по време на дискусията бе, че правителството има ясни и измерими цели, насочени към гражданите, общините и бизнеса. В този аспект секторът на електроенергията е от ключово значение. „Електропреносният оператор не само поддържа качеството на енергийните доставки на територията на България, но и работи усилено за енергийната свързаност по всички коридори – от изток на запад и от север на юг“, каза още той.
„Най-добрата енергия е тази, която произвеждаме на наша територия. Затова съм радостен, че бях част от предишния парламент, когато взехме едно изключително важно решение – изграждането на нови енергоблокове в АЕЦ „Козлодуй“ с технологията AP1000“, каза още министър Станков. По думите му вече са поставени ясни етапи и срокове за работа от страна на компанията за новото строителство, а развитието на проекта върви по план.
„България си взе поука от проекта „Белене”. Ще вземем окончателно инвестиционно решение само когато финансирането е осигурено“, подчерта той и определи проекта по изграждане на нови ядрени мощности като стратегически за страната.
Министър Станков посочи и друга обсъждана тема от страна на Министерството на енергетиката за това как България да надгради възможностите си като нетен износител на електроенергия. „Въпреки че изминалата година не беше сред най-добрите за нашия енергиен сектор по отношение на производството, страната ни е изнесла 1 млн. мегаватчаса повече, отколкото е внесла“, каза още той и изрази увереност, че този обем ще се увеличи през тази и следващата години.