Председателят на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров излезе с остра позиция относно предстоящите промени в образователната система. В публикация в социалните мрежи той очерта няколко ключови проблема, които изискват спешно внимание.
Според Петров, интензивното обсъждане на учителските заплати в контекста на Бюджет 2025 не допринася за повишаване авторитета на учителската професия. "Учителите са готови за протести, ако в бюджета няма обещаните 499 милиона", заяви той, визирайки стартовата заплата от 1500 лева за млад учител.
Особено критичен е Петров към идеята за въвеждане на задължителен държавен зрелостен изпит по математика. Той предупреждава, че необмисленото въвеждане на такъв изпит би довело до повече слаби оценки и драстично понижаване на резултатите. Председателят на синдиката посочва, че дори учениците с математически профил рядко избират матура по математика поради трудно разбираемия материал.
Петров повдига въпроса защо Министерството на образованието и науката коментира само отпадането на националното външно оценяване в 10 клас, игнорирайки предложението на синдиката за премахване на НВО и в 4 клас. Той настоява за спешен дебат относно началния етап на образование и мерките за подкрепа на ученици с образователни дефицити.
В позицията си Петров застъпва въвеждането на предметите "Религия и ценности" и "Гражданско учение". "Ценностната система на българските ученици е много уязвима и трудно се формира в училище", посочва той, като припомня, че преди 30 години на учителите е било забранено да възпитават.