„Над 50 000 са регистрираните наблюдатели за евроизборите в неделя. Моите очаквания са, че ще надхвърлят 60 000 души”. Това заяви пред Нова телевизия говорителят на ЦИК Цветозар Томов.
Запитан защо партиите са решили да регистрират толкова много наблюдатели, Томов отговори: „Не е толкова страшно, ако една организация, която иска да наблюдава изборите е близка или има връзка с някоя партия. Аз не виждам това да е толкова страшно. Изборите трябва да са открити и наблюдаеми. Но мен ме притеснява дали тези хора реално ще имат тази функция по време на изборите, защото Централната избирателна комисия не може да упражнява никакъв методически контрол над подготовката на наблюдателите”.
По думите му новият Изборен кодекс е трудно да бъде разяснен дори на изборната администрация. Поради тази причина говорителят на ЦИК изрази опасения, че „повечето то тези хора не са подготвени да изпълняват тази функция и следователно има някаква друга може би и ние не знаем каква е тя”.
Само че ЦИК не е упълномощена да провери всеки един от наблюдателите, тъй като функцията й е само да ги регистрира.
Антоанета Цонева от Института за развитие на публичната среда заяви пред БНР, че големият брой наблюдатели е безпрецедентен, най-големият досега. Това е опит да се дублират застъпническите мрежи.
Има риск да бъде опорочена фигурата на наблюдателя. България се превръща в страна, в която демократичният стандарт е абсолютно сринат. Видяхме как се изправят граждани срещу контраграждани. Сега ще има контранаблюдатели. По тази схема вътре в изборната секция ще се окажат не един застъпник на дадена политическа сила, а повече, през наблюдателя, през политическия представител. Някои партии имат връзки с повече от една организация. Една от коалициите ще има над 20 хиляди наблюдатели. |
В четвъртък вечерта до късно ЦИК е заседавала по случая с разследването на Нова телевизия за икономическия натиск на работници, който се оказва върху работниците от мини „Бобов дол” да гласуват за определена партия по време на евровота.
„Казусът пред ЦИК беше повдигнат от Зелената партия, която подаде сигнала. Ние се произнесохме с решение за отхвърляне на предложения проект. Представители на партия „Атака” подкрепи проекта за решение, а той предвиждаше ЦИК да поиска от областния управител на област Кюстендил да санкционира хората, които водеха този тип предизборна агитация и предвиждаше специални мерки за гарантиране свободния избор на хората.
Той поясни, че е имало идея ЦИК да изпрати свои представители в секциите в Бобов дол, за да проследят изборния ден до преброяването на бюлетините. Предложението обаче е отхвърлено. „Мнозинството от хората подкрепи проекта, но гласовете не бяха достатъчни, за да се оформи мнозинство от две трети от гласовете, с които да се вземе това решение”, заяви още говорителят на ЦИК.