Не закъсня ли с оставката си лидера на БСП Корнелия Нинова, г-н Димитров?
Според мен закъсня и то доста! Корнелия Нинова трябваше да се оттегли още през 2021г., когато партията се срина електорално. Нека не забравяме, че тогава БСП беше в ролята на най - голямата опозиционна партия, а управляващите от ГЕРБ бяха силно дискредитирани след вълна от протести. В тази ситуация БСП трябваше да убеди хората, че е истинската алтернатива, но там някъде ръководството на партията се препъна. Вместо това, претърпяхме сериозен спад в доверието, допуснахме появата на нови политически субекти, които успяха да стигнат до повече хора и да съберат по – сериозна подкрепа от нас. Още тогава Нинова трябваше да подаде своята оставка. Тя обаче реши да остане на инат, да засили разделението вътре в партията, да влезе в спорно управление с идеологическите ни врагове, само и единствено с цел собственото си оцеляване.
Как ще коментирате катастрофалните резултати на изборите?
Резултатите са меко казано катастрофални! За малко над 5 години партията загуби доверието на над 800 000 от избирателите. Влезнахме в оспорвана битка за предпоследното място с малки политически формации като ИТН и „Величие“. За съжаление лично аз очаквах тази катастрофа. Нямаше как да получим по - добри резултати, когато председателят на партията и ръководството тотално са скъсали връзка с българския народ и партийните структури.
Нека не забравяме, че и непосредствено преди тези избори Корнелия Нинова типично в неин стил се саморазправи с няколко от най – големите организации на партията, обезглави ги и ги вкара във вътрешнопартиен хаос, след което наложи и листите, с които да се явят на предстоящите избори. Именно по тази причина имаме и рекордно ниски резултати в София – град, Пловдив – област и други. Г-жа Нинова, не можа да разбере, че стилът и на противопоставяне и налагане демотивира структурите на партията. Това не е частна фирма, а политическа партия, в която всички членуват по идейни и социални причини и то на доброволни начала. Истинският лидер трябва да обединява и мотивира тези хора, а не да ги страхува и разделя.
Какво спешно трябва да се предприеме по избора на нов председател?
Преди всичко трябва да се свика максимално бързо национален съвет, който да свика конгрес. На този конгрес трябва да се проведе откровен разговор за състоянието на структурите и идеологията на партията след явлението Нинова. Хората, които ще организират пълния цикъл отчет – избори трябва да подсигурят спокойно протичане на процеса, връщайки другарския тон в структурите и отваряйки политическия разговор за бъдещето на лявото в България, което гарантирано минава през силна и адекватна на времето си БСП.
Смятате ли, че при тези резултати ще може да се сформира адекватно, работещо правителство? За съжаление ситуацията е много сложна и не много перспективна. Определено нови избори не са добър вариант и това се подразбира и от плашещо ниската избирателна активност. Важно е да се поставят няколко приоритета пред страната, които да обединят по – голямата част от партиите в парламента. Естествено голямата отговорност носят ГЕРБ, които трябва да намерят точната формула за съставяне на правителство. Сигурен съм обаче, че още един епизод на парламентарна комедия ще счупи тотално и без това силно увредената политическа система.