Организираната престъпност е затегнала хватката си върху италианската икономика и, възползвайки се от кризата, се е превърнала в най-голямата „банка“ на страната, „изстисквайки“ живота на хиляди малки филми. Това е изводът от проучване на организацията SOS Impresa, която се бори с престъпността.
Даването на заеми под масата, придружено често с изнудване и рекет, се е превърнало в „извънредна ситуация“ за цялата страна.
Експертите са изчислили, че мафията върти годишно около 140 млрд. евро и печели около 100 млрд. евро.
„С над 65 млрд. евро в ликвидност мафията стана №1 сред италианските банки“, заключават експертите“, цитирани от Ройтерс.
Тяхната организация се ражда в град Палермо на остров Сицилия, прочут именно със зараждането на мафията.
Незаконното лихварство е станало толкова сложно като схема и доходно като дейност, че се равнява на трафика на дрога, проституцията и хазарта.
Мафията отдавна е сложила престъпните си ръце върху икономиката на Италия – чрез сицилианската Коза Ностра, неополитанската Камора и калабрийската Ндрангета. Трите престъпни организации успяват да печелят суми, които се равняват на 7% от БВП на Италия.
Старите гангстери, които раздават пари в баровете, са се превърнали в почитаеми банкери, адвокати и нотариуси, твърдят още експертите.
Малкият бизнес, който трудно получава достъп до кредити по време на кризата, сигурно е бил изкушен от офертите на подземния свят. Типичната жертва са собственици на средни магазини и малки фирми, занимаващите се най-вече в традиционните сектори.