Северна Корея изненадващо обяви, че ще съкрати важни части от програмата си за производство на ядрени оръжия. Съгласие за това е постигнато след преговори със САЩ, което пък може се окаже сериозен пробив в обтегнатите им отношения, предаде Ройтерс.
Заявката на Пхенян ще намали напрежението в региона, породено от нажежените отношения между Северна и Южна Корея.
„Става дума за конкретни действия, които ще се считат за важна стъпка към пълното ядрено разоръжаване на Корейския полуостров“, заяви говорителят на Белия дом Джей Карни.
Новината, потвърдена от Вашингтон и Пхенян, не среща толкова радостни отзиви от анализатори и дипломати, които изтъкват, че до момента е имало и други илюзорни и хвърлящи прах в очите опити да се разсее напрежението в Корейския залив и Японско море.
Държавният секретар на САЩ Хилъри Клинтън описа договорката като „скромна първа крачка в правилната посока“. И предупреди, че Вашингтон ще продължи да има своите притеснения за военните дейности на комунистическата страна.
Северна Корея обещава да сложи край на ядрените тестове, ракетите с дълъг обсег и обогатяването на уран. Пхенян ще пусне и международни ядрени инспектори.
Всичко това идва само два месеца след като новият лидер на страната Ким Чен-ун зае мястото на почитания си баща Ким Чен-ир. Династията контролира изолираната страна от десетилетия и е винаги е разчитала на заплахата, че е ядрена сила и разполага с ядрени оръжия пред външния свят.
Иначе от началото на февруари Пхенян и Вашингтон подновиха преговорите си по програмата „5+1“. Става дума за преговори именно за отказ от ядрено оръжие в формата САЩ, Китай, Русия и Япония, Северна Корея и Южна Корея.
„Ние приветстваме обявения от КНДР мораториум над ядрените изпитания и изстрелването на ракети с голям обсег, както и заявената готовност да бъдат допуснати инспектори на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) до съоръженията за обогатяване на уран“, заяви говорителят на Министерство на външните работи Весела Чернева.
„Оценяваме важността на тази първа стъпка като част от усилията за укрепване на мира в региона и се надяваме, че тя ще бъде последвана от конкретни действия и активен диалог с международната общност за постигане на истинска и необратима денуклеаризация на Корейския полуостров“, допълва тя.