Колко силен е култът към Ким Ир-сен, великият вожд на Северна Корея и основател на династията, която днес стои начело на тоталитарната страна?
Провъзгласен за „вечен президент“ и считан за нещо като божество, Ким Ир-сен развива краен култ към личността си, докато държи юздите на властта. Дори рожденият му ден е национален празник, а смъртта му се отбелязва в продължение на няколко дни.
От 18 години вождът, който тласка страната в лоното на комунизма след Втората световна война, но постига забележителен икономически прогрес, не е между живите. Но това не пречи името му да се превъзнася почти до свещен ранг. В тази връзка е изстрелването на спорната ракета – носител в орбита.
CNN провери какво е отношението към лидера в разговор със случайни минувачи на площада в Пхенян, където стои статуята му. Групата западни журналисти получава специално разрешение да проведе интервютата, тъй като не е позволено да се снима или разпитва дори случаен минувач на улицата. Посочват им група от млади жени – работнички във фабрика.
„Ким Велики е нашият баща“, отговаря едната, а спътничката и допълва: „Ние сме едно семейство, той ни даде силната социалистическа държава, защото бе роден“.
Стотици хора се стичат пред гробницата на вожда, леейки сълзи по кончината му. Синът му Ким Чен – ир, който почина изненадващо пред декември, е наричан с по-лаконичното „скъпият президент“.
Двамата мъже може и да са мъртви, но продължават да живеят във всеки друг смисъл. В атеистичната комунистическа страната сравнението им с божества не изглежда пресилено.
Ким Ир – сен има около 40 000 статуи в страната. Неговото име носят стотици сгради, както и най-големият университет, най-дългият булевард и най.-големият площад в Пхенян. След смъртта му стандартният Грегориански календар е заменен с нов, чието начало е рождената му дата – 15 април 1912 година.
Днес начело на страната стои третият представител на династията Ким – младокът и западен възпитаник Ким Чен – ун. Той ще трябва да се справя с все по-надигащите се критики за нарушения на човешките права, потъпкване на правата и свободите на хората и т.н.
Така че въпросът колко още династията ще остане на власт все по-често ще бъде задаван.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА