Отпадна едно от обвиненията в геноцид срещу Радован Караджич, политическият лидер на босненските сърби, предаде Би Би Си. Прокуратурата на Международния трибуна в Хага не успя да събере достатъчно доказателства, за да подплати едното обвинение, касаещо геноцид в босненски общини.
Остава обаче обвинението в геноцид в Сребреница, където през 1995 година са убити 8000 души мюсюлмани, мъже и момчета. Очаква се защитата на 67-годишния Караджич да започне да предявява своите доказателства през октомври.
Караджич направи смел опит да изчисли всички обвинения срещу себе си, които са 11 на брой – за геноцид, военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Той отрича всички от тях.
Има разминаване в твърденията му, че не е бил запознат със случващото се на фронта, което се потвърждава от телефонни разговори и координационни срещи.
Сърбинът отговаря пред трибунала и за обсадата (продължила 44 месеца и взела 12 000 жертви) и бомбардировките над Сараево и отвличането на хора, работещи за ООН по време на войната в Босна и Херцеговина. Редом с него е съден и военният лидер на босненските сърби Ратко Младич. Бившия югославски президент Слободан Милошевич почина през 2006 г. в разгара на съдебния пробес срещу него - също за геноцид.
Радован Караджич бе арестуван под фалшива самоличност през 2008 година след 13-годишно търсене.
Босненската война е най-кървавият и жесток конфликт при разпада на Югославия, който продължава от 1992 до 1995 година. По различни оценки жертвите са между 100 000 и 140 000 души. Тогава стават кланетата в Сребреница и Маркале, а изнасилванията на жени се използват като военна тактика. Искрата на пожара пламва, след като Сараево обяви независимост от Югославия след референдум, бойкотиран от босненските сърби и приветстват от хърватската и мюсюлманската общност.