Обвиненията срещу баща ми са много тежки- голяма част от тях са продукт на военната пропаганда от началото на войната, като останаха в медиите и дипломацията за много дълго време. Ще се опитаме да му помогнем да отрече тези лъжи. Това заяви в интервю за RT Дарко Младич - син на военния лидер на босненските сърби ген. Ратко Младич, изправен от днес пред Международния трибунал в Хага.
Наричан „Касапинът от Босна“, грохналият Младич отговаря по 11 обвинения за геноцид, военни престъпления и престъпления срещу човечеството, включително и клането на близо 8000 мъже и момчета - мюсюлмани в Сребреница през 1995 г. Прокурорите го смятат за отговорен и за 44-месечната обсада на Сараево, при която силите му извършиха "кампания на терора", убивайки 10 000 цивилни. Според обвинението - това са най-големите жестокости, извършвани в Европа след Втората световна война.
Дарко се надява този „черен пиар“ да не замъгли разсъдъка на съдиите. „Уверен съм, че той е невинен. Ратко Младич е с две лица – какъвто го познавам като баща и какъвто го представят медиите“, заяви синът на сочения за безмилостен военнопрестъпник, заловен в Сърбия след 16-годишно бягство и щателно търсене под дърво и камък.
„Ако имах някакво съмнение, че баща ми е виновен, нямаше да застана до него. Горд съм от неговата роля, защото той свърши основната си работа в тази война. Основната цел бе да защити нашия народ от това да бъде отново жертва на геноцид. Ако не знаете: сръбският народ бе жертва на геноцид по време на Втората световна война – от фашисти от всички страни“, заяви Младич, изтъквайки и несправедливото обвинение към Сърбия във фашизъм по време на войните след разпада на Югославия.
Дарко заяви, че баща му просто е защитавал родината си, но отказа да коментира политическия лидер на босненските сърби, бивш премиер на Сърбия и съратник на Младич - Радован Караджич, който също е съден в Хага.
Младич – младши попита защо ролята на НАТО в Босненската война не бъде разследвана – като страна в конфликта.
70-годишният Младич има здравословни проблеми, но е под наблюдение на лекари. „Страхуваме се, че бавният процес може да застраши здравето му“, каза Дарко Младич.
За много сърби генерал Младич е национален герой. Заваляването му беше изискано от Брюксел, за да продължи Белград по пътя си към европейска интеграция. 10 месеца след ареста Сърбия получи статут на кандидат – членка. Дарко Младич не смята, че баща му е бил използван като разменна монета.
Босненската война е най-кървавият и жесток конфликт при разпада на Югославия, който продължава от 1992 до 1995 година. По различни оценки жертвите са между 100 000 и 140 000 души. Тогава стават кланетата в Сребреница и Маркале, а изнасилванията на жени се използват като военна тактика. Искрата на пожара пламва, след като Сараево обяви независимост от Югославия след референдум, бойкотиран от босненските сърби и приветстват от хърватската и мюсюлманската общност.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА