Иран заплаши да унищожи за минути американските военни бази в Близкия Изток и да нападне Израел, ако бъде подложен на атака. За ответната реакция при евентуално нападение предупредиха ирански медии, цитирани от Ройтерс, докато Революционната гвардия удължи тестовете за изстрелване на балистични ракети. Това е поредната от серията информационни „бомби“, нажежаващи отношенията между Техеран и западните държави.
Спекулациите за военна акция срещу опърничавия Техеран утихнаха в последно време, но отново се разпалиха, след като ядрените преговори с международната общност отново забавиха ход.
В центъра на спора е иранската ядрена програма, която Тел Авив и Вашингтон са набедили да служи като прикритие за производството на атомна бомба. Техеран отхвърля тези подозрения и твърди, че иска да да покрие енергийните си нужди.
Израел на няколко пъти даде да се разбере, че не изключва военен удар срещу Иран, тъй като се чувства най-заплашен. Вашингтон официално загърбва подобна опция, докато все още могат да се прилагат икономически санкции.
„Тези бази са в обсега на нашите ракети, а окупираните територии (Израел) също са добра цел за нас“, заяви в интервю Амир Али Хаджи-зааде, командир на въздушното поделение на Гвардията.
Държавната агенция ИРНА съобщи, че тестваните ракети земя – земя успешно са поразили своите цели. Излъчени бяха и подобни карди по иранската телевизия, допълва АФП. Играта на котка и мишка продължава със сведения за наличие на други ракети и въздушни оръжия. Най-близката американска база е на 200 км, а Израел е на около 1000 км. от западната иранска граница.
Най-далекобойната ракета на Иран е с обсег от 2000 километра. Арсеналът на Техеран му позволява да порази 35 американски бази, намиращи се в неговия обсег.
Американската армия има бази в Бахрейн, Катар, Абу Даби, Кувейт, Турция, както и около 10 бази в Афганистан и Киргизстан.
Военни експерти се съмняват в бойната сила на Иран, но страната не се чувства обезкуражена да работи по собствени ракетни технологии. Пример за това е ракетата „Великият Пророк 7“.
Иран рязко засили антизападната си реторика, след като от 1 юли ЕС въведе петролно ембарго. Подготвя се и закон, с който трафикът на танкери през ключовия Омрузки проток ще бъде затворен, което би блокирало световната търговия с черното злато.