Заслугите на големия руски психиатър, физиолог и невропатолог Владимир Михайлович Бехтерев са добре известни по цял свят. Не всички обаче знаят колко загадъчни са обстоятелствата около неговата смърт. Бехтерев посреща Октомврийската революция през 1917 година като известен учен, председател на руското Дружество по патопсихология. Бил е освен това академик и член на Военно-медицинския научен съвет към Министерството на отбраната. Облечен в своя царски генералски мундир, макар и без пагони, той за първи път посетил и представителите на болшевишката власт. Новата власт се отнесла почтително към Бехтерев и през 1927 година дори го удостоила със званието "заслужил деятел на науката".
С какво се е отровил Бехтерев?
Но през декември същата година Бехтерев неочаквано умира при много неизяснени обстоятелства. Официално се твърди, че става дума за хранително отравяне, но така и не е изяснена точната причина. Още в края на 1920-те години обаче се появява и друг слух, а именно, че Бехтерев е бил отровен по заповед на Сталин. В полза на тази версия говори и фактът, че още същата вечер, в която му призляло, при него пристигнали няколко известни и опитни лекари, които до последно твърдели, че не виждат никаква сериозна опасност за живота на учения. Въпреки това Бехтерев умира още същата нощ.
Практиката на поръчковите сталинистки убийства е добре известна. Но за какво точно е бил отстранен един от най-известните учени на онова време? По този въпрос също има две хипотези. За едната от тях разказва правнукът на Бехтерев. Той твърди, че Бехтерев е поставил на Ленин диагнозата „сифилис”. За това си откритие ученият смятал дори да докладва пред един международен конгрес. Но тази версия не е особено правдоподобна.
По-реалистична изглежда другата версия. Непосредствено преди загадъчната си смърт, Бехтерев е преглеждал Сталин, който се оплакал от скованост в ръцете. Тогава ученият установил и това, че генералисимусът страда от параноя. Косвено потвърждение, че Сталин е затаил злоба към знаменития учен, е начинът, по който той по-късно се разправя и със семейството на Бехтерев. През 1937 година чекистите арестуват жената и сина на учения и ги разстрелват. По-късно тръгват слухове, че жената на Бехтерев не е била разстреляна, а пратена в лагер, защото била племенница на народния комисар на вътрешните работи Ягода. Това обаче не е вярно. Тя няма никаква роднинска връзка с Ягода и е била разстреляна месец и половина след арестуването си - през декември 1937 година.