"За 30 години и като институции, и като граждани инвестирахме много, за да изпълним критериите за членство в ЕС. Потвърждение за това са четирите положителни доклада на Европейската комисия. Имаме значителна подкрепа от страни като Франция, Германия, САЩ, но по пътя към членството в ЕС, за съжаление, имаме предизвикателство с ветото, наложено от Република България“, каза премиерът на Република Северна Македония, Ковачевски, на форум, посветен на 100-те дни на правителството му.
Ковачевски отчете, че в посока непрекъснато насърчаване на добросъседските отношения, е започнат диалог с българското правителство, който включва всички министерства като част от работни групи, които се фокусират върху бъдещето.
"Успехът в този процес може да се очаква на базата на диалог, който ще се основава на европейски ценности, но също и на принципите на уважение и достойнството, които и двете страни трябва да пазят и подхранват. Достойнството на гражданите на двете страни трябва да бъде запазено. Така диалогът ще доведе до изграждането на бъдещи отлични отношения между съседите и страните-членки на ЕС. Често тази дискусия се подхваща от националисти и популисти и това не е добре. Ние, като европейски правителства, имаме задължението да наложим положителен наратив, ориентиран към бъдещето, който ще ни позволи да започнем преговори за членство в ЕС“, каза Ковачевски.
Вицепремиерът по европейските въпроси, Боян Маричич, пък заяви, че в преговорите с България за първи път тази година е изградена система от рационални разговори по различни теми.
"Нашата европейска интеграция беше жертва на двустранни политически въпроси твърде дълго, така че е време да приключим тези въпроси възможно най-скоро по подходящ и достоен начин, за да можем да се ангажираме с истинските реформи и европеизация на нашето общество,” каза Маричич.
На форума "100 дни от мандата на новото правителство на Република Северна Македония", който се провежда в "Национална опера и балет" в Скопие, премиерът на Република Северна Македония, Димитър Ковачевски, и министри от правителството обобщиха и представиха работата на правителството през 100 дни от функционирането му в областта на външната политика, върховенството на закона и реформите, икономиката, както и стандарта на живот и околната среда. Във форума участват представители на дипломатическия корпус, търговските палати, граждански организации, институции, медии.
По отношение на перспективите за интеграция на Северна Македония и Албания в ЕС и ясните послания от САЩ и Франция, че стабилността на Западните Балкани зависи от този процес Ковачевски смята, че подкрепата за европейската интеграция е от голямо значение, защото ЕС е обединение, в което се възпитават основните демократични ценности: свобода на изразяване, право на критично мнение и изразяване и социална справедливост.