Отидете към основна версия

32 183 130

Македонски преподавател по история: Дейността на Гоце Делчев няма допирни точки с българската история

  • северна македония-
  • българия-
  • гоце делчев-
  • революционер-
  • дейност-
  • честване

Освен понякога физическото му присъствие в София и в някои по-малки градове в България

„Проучванията ми в архивите, обширната прочетена литература, непубликувани и публикувани източници показват, че революционната дейност на Гоце Делчев няма допирни точки с българската история, освен понякога физическото му присъствие в София и в някои по-малки градове в България. За това отговорът ми за това дали трябва да бъде отбелязван съвместно от България и Република Северна Македония е категорично "не”, казва в интервю за портала „Република" университетският преподавател по история в Северна Македония Никола Жежов, съобщи БТА.

Според него целият живот на Делчев, цялата му революционна дейност е посветена на един от неговите идеали, който е освобождението на Македония от османско владичество и създаването на автономна македонска държава като стъпка към независимостта на Македония.

„Нямам нищо против, ако те (българите) искат и считат, че трябва да го отбелязват, нека го правят в Република България и нека обяснят на обществото си защо Гоце Делчев е важен за българската история. Аз обаче съм дълбоко убеден, че съвместно отбелязване не трябва да има. За съжаление българската политика иска да се възползва от това евентуално почитане и да представи Гоце Делчев като част от т.нар. "обща история", защото третират тази "стара история" като българска история” казва Жежов.

Според преподавателя по история Република Северна Македония е в отбранителна позиция, защото е претърпяла неуспех със сключените договори с България и Гърция.

„Македонският въпрос винаги е бил нещо като гордиев възел на Балканите. Неговото решение, колкото и някой да се опитва да бъде в негова полза, ако той не заеме принципни позиции, тогава пак ще имаме голям брой енигми, които ще продължат и в бъдеще да го засягат и да определят степента и развитието на Република (Северна) Македония и македонския въпрос. Оттам тази битка на нашето поколение, ще се пренесе в бъдещите поколения, в нашите деца и внуци, които със сигурност ще знаят как ще трябва да действат в бъдеще”, казва той.

Жежов смята, че основната причина за инцидента в Охрид, при който бе пребит секретарят на българския клуб „Цар Борис Трети” е това, че в България не е съставено правителство и предстоят предсрочни избори.

„ Затова имаха нужда от такива злощастни събития, инциденти, за които искрено съжалявам и съм против насилието под каквато и да е форма и по какъвто и да е повод. Този инцидент в Охрид обаче ще бъде използван, за да накарат българските политически партии да се надпреварват в предизборната кампания кой ще говори повече за Македония. По същество и през цялата история македонският въпрос винаги е бил основна тема на българските политически партии”.
„Смятам, че ако продължаваме с тези темпове да накърняваме македонските национални интереси, не само няма да се подобрят македоно-българските отношения, но за съжаление ще се влошат още повече. През 2023 г. се навършват кръгли годишнини на много исторически събития. Тази година трябва да честваме 120 години от Илинденското въстание, смятате ли, че няма да има български провокации от определени политически фактори? Сигурен съм, че ще има. Тази година на 4 май се навършват 120 години от убийството на Гоце Делчев, отново е дата, на която могат да ни се случат такива неприятни събития и напрежение, което само още повече да отчужди македонския и българския народ, не по тяхна вина, а по вина на агресивната българска политика към Македония и македонския въпрос”, казва Жежов.

Бившият премиер на страната Никола Груевски, който я напусна тайно и сега живее в Унгария, сподели интервюто на Жежов на "Фейсбук" страницата си, в подкрепа на тезата си, че причините за случващото се напрежение между България и Република Северна Македония се крият в подписания от правителството на СДСМ с премиер Зоран Заев Договор за приятелство и добросъседство с България.

Поставете оценка:
Оценка 1.7 от 106 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: