Отидете към основна версия

998 9

“Ню Йорк таймс“: През последните години в Сърбия са се случили няколко масови стрелби

  • сърбия-
  • стрелба-
  • масова стрелба-
  • белград-
  • младеновац-
  • дъбона-
  • мало орашье-
  • шепшин

“Гардиън“, цитирайки сръбската телевизия РТС, информира, че нападателят е стрелял в няколко села около Младеновац, първо в село Дъбона, след това в Мало Орашье и после в Шепшин. Според информация от местни източници сред загиналите в Мало Орашье са полицай и неговата сестра

Снимка: Shutterstock

Второто масово убийство в Сърбия само в рамките на няколко дни привлече вниманието на западните медии към трагичния инцидент в балканската страна.

При втората масова стрелба в Сърбия са били убити осем души, а други 13 ранени, отбелязва в. “Ню Йорк таймс“. Изданието съобщава, че нападателят е бил задържан.

МВР на Сърбия съобщи на Си Ен Ен, че стрелбата се е случила около 23:00 часа местно време в четвъртък. Убиецът е използвал автоматично оръжие от движещ се автомобил близо до Младеновац, градче, разположено южно от столицата Белград, след което е избягал. Според сръбския кабелен новинарски канал N1 властите не са посочили подробности за мотива за стрелбата.

“Ню Йорк таймс“ припомня, че през последните години в Сърбия са се случили няколко масови стрелби. През 2016 г. мъж уби петима души в кафене в Северна Сърбия. През 2015 г. мъж уби четирима души след сватбата на сина си, включително съпругата му, снаха му и нейните родители. През 2013 г. 60-годишен ветеран от Балканските войни уби 13 души, включително роднини и съседи, в село Велика Иванча край Белград. А през юли 2007 г. 38-годишен мъж уби девет души, които минавали по улицата в село Ябуковац в Източна Сърбия.

Сега 8 души, които са били тежко ранени, са били транспортирани до център за спешна помощ, съобщи телевизионният оператор. За издирването на стрелеца бяха изпратени полицейски части и хеликоптери, а в Младеновац бяха изпратени автомобили на спешна помощ.

“Гардиън“, цитирайки сръбската телевизия РТС, информира, че нападателят е стрелял в няколко села около Младеновац, първо в село Дъбона, след това в Мало Орашье и после в Шепшин. Според информация от местни източници сред загиналите в Мало Орашье са полицай и неговата сестра.

Вчера сръбската полиция съобщи за още няколко инцидента с деца, които имат оръжия или планове за нападения, предаде РТС. В Обреновац, град югозападно от Белград, ученик е размахвал пластмасов пистолет след минута мълчание за жертвите на предишната стрелба. Също така има твърдения, че 9-годишно момче в Белград е направило "списък за стрелба" по модела на кръвопролитието в сряда. В Калуджерица, югоизточно от Белград, полицията съобщи, че е открила план на ученик за масова стрелба. В друго училище в Белград, съобщи РТС, бивш ученик е ранил с нож ученик и учител.

“Гардиън“ припомня, че според доклад от октомври 2022 г. на Фламандския институт за мир, независима изследователска група, в Сърбия има високо ниво на притежание на оръжие в сравнение с други държави - поради скорошната история на въоръжени конфликти и културната традиция да се притежават оръжия - но не е имала високи нива на насилие с огнестрелно оръжие.

Отразявайки последвалите едно след друго масови убийства в Сърбия, сп. „Тайм“ посочва относно масовата стрелба в сряда в сръбско училище, че стрелецът Коста Кечманович е твърде млад, той не може да бъде обвинен и съден. Той е настанен в психиатрична клиника, а баща му е задържан по подозрение в застрашаване на обществената сигурност, тъй като синът му се е сдобил с оръжията. Изданието обобщава, че утвърдената култура на притежаване на оръжие е широко разпространена в Сърбия и на други места на Балканите: регионът е с един от най-големите броеве оръжия на глава от населението в Европа. По време на празненства често се стреля с оръжие във въздуха, а култът към войната е част от националната идентичност.

“Тайм“ посочва, че експерти неведнъж са предупреждавали за опасността, която представлява броят на оръжията в една силно разделена страна като Сърбия, където осъдените военнопрестъпници са възхвалявани, а насилието срещу малцинствени групи често остава ненаказано. Те отбелязват също така, че десетилетията на нестабилност, породени от конфликтите през 90-те години на ХХ век, както и продължаващите икономически трудности, могат да предизвикат подобни изблици.

Източник: БТА

Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 5 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: