Гръцките държавни болници са поставени под сериозна заплаха, тъй като Гръцката конфедерация на работещите в държавните болници (ПОЕДИН) обяви стачка днес. Това се дължи на сериозните финансови затруднения и липсата на персонал в обществената здравна система. Здравните работници настояват за незабавно решаване на финансовите и институционалните проблеми в здравеопазването и изразяват своето несъгласие с предложения законопроект за приватизация на публични здравни структури.
Протестът започва с прекъсване на работата в болниците в областта Атика от 08:00 до 15:00 часа, докато в останалите райони на страната стачката е 24-часова. Представители на ПОЕДИН се събират пред сградата на министерството на здравеопазването в Атина, откъдето планират да отправят протестно шествие към министерството на икономиката.
ПОЕДИН подчертава, че в Гърция нивото на публичните разходи за здравеопазване е само 5% от БВП, докато средното равнище на тези разходи в Европейския съюз е 7,5% от БВП. Това недостатъчно финансиране, според конфедерацията, води до "постоянно влошаване на качеството на услугите, ограничен достъп до здравеопазване и увеличаване на частните разходи за здравеопазване".
Здравните представители допълват, че в южната ни съседка на 1000 жители се падат 3,5 болнични легла, докато в ЕС на хиляда души се предоставят средно 5,3 легла. От Конфедерацията уточняват също, че 40 процента от операционните зали са затворени, поради което за редовна операция може да се чака до три години. Вместо да се набират кадри, за да се пуснат в действие всички операционни зали, се насърчават платените вечерни операции, посочват държавните здравни служители, предаде БТА.