Отидете към основна версия

1 496 22

432 жертви на домашно насилие. Всеки ден. В Германия.

  • насилие над жени-
  • германия-
  • жени-
  • насилие-
  • мъже-
  • побой-
  • жертви на насилие-
  • домашно насилие

Домашното насилие се превръща във все по-голям проблем за Германия

Снимка: Shutterstock

В Германия все повече хора стават жертва на домашно насилие. През 2022 година са регистрирани средно по 432 случая на ден, показват най-новите данни по въпроса. Спрямо предходната 2021 година броят им се е увеличил с над 9 процента, посочва АРД. Около 80 процента от жертвите са жени, а 78% от извършителите са мъже. От тях 60 процента са настоящи, а 40 на сто - бивши партньори на жертвите.

Първа крачка към получаване на помощ

В Германия работят около 400 приюта за жени, има защитени жилища и домове с хиляди места, функционират и повече от 750 консултантски центъра, в които се говори на различни езици. Жертвите, които се притесняват да отидат в полицията или в подобен център, могат да получат специализирана помощ в чатове или на гореща телефонна линия. За мъжете, пострадали от насилие, също има специална гореща телефонна линия.

Трудният изход от ситуацията

АРД разказва случая на Габи Б. - една от многобройните жертви на домашно насилие, която дълги години е била подлагана на тормоз. Жената междувременно е успяла да напусне съпруга си, но все още се страхува, че бившият ѝ партньор може да я намери, пише германската обществено-правна телевизия.

Навън постоянно се оглежда и говори тихо, когато разказва за това, как е трябвало да търпи ежедневните заплахи и унижения. "Веднъж той се затича след мен и почна да ме души", разказва Габи, според която съпругът ѝ бил "бомба със закъснител". Сега тя живее в малък град в провинция Райнланд-Пфалц, разполага със собствен апартамент и е изградила нов живот. Но пътят към него е бил труден, уверява тя: "Не хранех големи надежди, че ще се измъкна. Изисква се много смелост и сила, за да напуснеш партньор, който е насилник", казва Габи Б. пред АРД.

В капана на токсичната връзка

Често минава дълго време преди жените да осъзнаят, че се намират в капана на токсична връзка. Те имат нужда средно от 7 години, за да се освободят от партньор, упражняващ насилие, обяснява Кристине Грундман, координаторка на "центрове за интервенция" в Райнланд-Пфалц, които консултират жертви на насилие. "Насилието често започва коварно - с обиди и психологически натиск, след което ситуацията обикновено ескалира и се стига до физическо или сексуално насилие", разказва Грундман, която дълги години е била консултантка.

"Много жени все още се надяват, че връзката им ще се подобри или не желаят да отнемат бащите на своите деца", обяснява сложната ситуация Грундман. Другата причина да не се търси помощ е срамът. "В подобни връзки на жените често им се намеква, че те са виновни за това, че техният партньор използва насилие", обяснява тя.

Разпознаването на насилието

Разпознаването на насилието като такова и назоваването с истинското му име е важна стъпка. Насилието невинаги започва с бой. Заплахите, обидите и тормозът също са форми на насилие. Според Федералното министерство за семейството, жените и младежта домашното насилие засяга жени от всички социални слоеве и всички възрастови групи.

"В Германия всяка трета жена е била жертва на физическо или сексуално насилие поне веднъж в живота си, а при всяка четвърта жертва насилникът е настоящ или бивш партньор", посочват от министерството, допълва АРД. Физическото насилие е само една от формите на сложния модел поведение, който се цели към власт и контрол. Често жените са изложени включително и на социална изолация или на икономически натиск от извършителите, посочват от министерството.

Помощ отвън

Грундман насърчава да се потърси помощ още в началото. Специалистката разбира колко трудно е за жертвите да излязат от спиралата на насилието. В Райнланд-Пфалц са разкрити общо 18 консултантски центрове за жени, станали жертва на насилие.

В Германия са изградени и около 400 приюта за жени, пострадали от насилие, и за техните деца. По данни на властите съществуват и защитени жилища и домове с над 6000 места. А законът за защита срещу насилието, в сила от 2002 г., дава на властите право да гонят насилниците от техните жилища. Решението за това се взема от семейните съдилища по искане на жертвата. Освен че не може да се връща в жилището, насилникът получава и забрана да се доближава до жертвата. Това пък дава време на жените да потърсят помощ и да прекъснат спиралата на насилието.

"Колкото и безнадеждно понякога да ви се струва положението, има изход от насилието. Много по-добре е да си свободен и отново да можеш да дишаш", обръща се ГаБи Б. към хората, които имат същия проблем, завършва репортажът на АРД.

Автор: Лукреция Гатер (АРД)

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 3 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: